Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.10. 2012 22:38
Dědictví po otci

Paní Alena zdědila dům plný výbušnin. Do skříní jsem nekoukala, říká

Zdroj: Televizní noviny

Pyrotechnici v Kuněticích na Pardubicku odvezli neobvyklé množství nebezpečných jedů a chemikálií. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby tyto látky nenašla mladá žena, a to v domě, který zdědila po svém zesnulém otci. Materiál, včetně střelného prachu, by přitom vystačil i na výrobu výbušnin.

Hasič opatrně přistupovali k domu a měřili radiaci. Opatrnost byla na místě, po celém domě byly totiž pestrobarevné chemikálie. Objevila je Alena Hurdová, v minulosti totiž patřily jejímu otci. "Jsou tam sypké prášky v pytlíkách, v kdejaký skříni, po celým prostoru,“ popisuje dědička domu.

 

Místo si přebrali hasiči. Šlo o dusičnany a síru. Přesto, že byly látky rozpoznány, poputovaly do laboratoře. "V domě bylo nazeleno zhruba 20 kilogramů chemických látek,“ řekla Vendula Horáková, mluvčí hasičů Pardubického kraje.

 

Ostatní nebezpečný materiál skončil v rukou pyrotechniků. Jak Alena Hurdová uvedla, je to dědictví po otci. Před desítkami let pracoval v pardubické chemičce a chemikálie má právě odtud. "Zabýval se výbušninami, chodil i brigádně odstřelovat stromy, kameny a skály, on v tom byl profík,“ vzpomíná na zesnulého otce jeho dcera.

 

Pyrotechnici tvrdí, že látky v domě nebyly nebezpečné, ale výbušniny se z nich vyrobit daly. Jednalo se o jedy, které škodí životnímu prostředí. V domě se našly i zápalné šňůry a další věci, které slouží pro pyrotechnické účely. "Byl tam nalezený střelný prach a černý prach do stovek gramů,“ řekl Michal Hribik z Pyrotehcnické služby Milovice. "To množství nás zaskočilo, do těch skříní jsem ještě takhle nekoukala,“ doplnila paní Hurdová.


Některé neznámé látky budou odborníci ještě zkoumat. Nemělo by se ale jednat o nic nebezpečného.

kos / s přispěním Petra Brzka TN.cz
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?