Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.11. 2013 21:25
akce v praze střílelo se!

ZÁBĚRY RAZIE: Takhle dopadla zásahová jednotka gang pašeráků z východu! VIDEO

Zdroj: TN.cz

Celníci rozkryli organizovanou skupinu pašeráků cigaret a tabáku. Zoboží vozili ze zemí bývalého Sovětského svazu do Česka. Při dvou akcích zabavili ve skladech a při silničních kontrolách více než pět milionů kusů cigaret, 600 kg tabáku a dvě auta s tajnými schránkami. Zboží mělo hodnotu 15 milionů korun!

Policie podezírá z pašování devět lidí z Polska, Ukrajiny, Maďarska a Vietnamu. O úspěšném policejním zátahu informoval šéf odboru pátrání Celní správy Aleš Hrubý.
 

Celníci sledovali údajné pašeráky od letošního března, akce vyvrcholila podle Hrubého nedávno. "Jedná se o největší odhalení pašování cigaret ze zemí bývalého Sovětského svazu v posledním období," dodal Hrubý.
 


Škodu na clech a daních odhadl na 15 milionů korun. Soud poslal všechny obviněné do vazby, protože hrozí jejich útěk. Trestní sazba se v jejich případě pohybuje od 5 do 10 let.
 

PODÍVEJTE SE NA CELÉ VIDEO Z RAZIE:


Tabák podle vyšetřovatelů nebyl určený pro český trh, ale měl ze skladů mířit do dalších zemí. Na několikaměsíční akci spolupracovali čeští celníci s kolegy z Polska, Německa, Maďarska a Slovenska. "Cigarety pocházely z Ukrajiny, Běloruska a Moldávie a přes mezisklady v Polsku a Maďarsku mířily dál na západ do Česka a Německa," upřesnil Hrubý.
 


Údajného hlavního pachatele policie zadržela pomocí vrtulníku v polovině listopadu na Nákladovém nádraží Žižkov v Praze. "V rámci monitoringu z vrtulníku se nám podařilo prchajícího pachatele zadržet zásahovou jednotkou celní správy," dodal Hrubý. Podezřelý podle něj nejdřív ujížděl před hlídkou, která jeho autu prostřelila kolo, a muž se pak dal na útěk.
 


Skupina podle vyšetřovatelů používala speciálně upravené vozidla - cigarety přepravovala v různých dutinách například v kolech nebo podvozku. "Používala také falešné registrační značky, které byly pravidelně měněny na územích jednotlivých států tak, aby se eliminovalo riziko odhalení," řekl Hrubý.
Auta s cigaretami prý také doprovázeli takzvaní čističi, tedy další vozidla, jejichž posádky dávaly hlášení, jestli se na trase vyskytuje policie nebo celníci.
 

Hrubý uvedl, že celní správa zaznamenala v poslední době úbytek zásilek pašovaných cigaret ve velkých objemech, jako jsou například kamiony a kontejnery. "Setkáváme se pravidelně s tím, že na území Evropské unie jsou nelegálně dopravovány cigarety v běžných dodávkových vozidlech nebo osobních autech, které mají za cíl zastřít podezření, že může docházet k pašování," dodal.

tn.cz / ČTK