Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 12. 2009

Policie dopadla Vietnamce, kteří "pašovali" krajany do Německa

Policie lapila pětici Vietnamců, kteří vydělávali na nelegální migraci. Krajany pašovali přes Česko do Německa.

Pět lidí ve věku od 23 do 48 let obvinili začátkem prosince detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Gang podle policie pomohl do Německa stovkám svých krajanů.


Činností tří žen a dvou mužů se detektivové zabývali řadu měsíců. Při dokumentování trestné činnosti přitom úzce spolupracovali jak s kolegy z cizinecké policie, tak s německými policisty. Pětici zatkli a z organizování nelegální migrace obvinili 8. prosince.


Vánoce už všichni obvinění trávili ve vazbě. Detektivové ÚOOZ na případu dále pracují. "Z dosavadního šetření je zřejmé, že na této trestné činnosti se podílely i osoby mimo naše území a nelze vyloučit ani podíl dalších osob přímo v České republice," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.


Při domovních prohlídkách detektivové zajistili větší množství cestovních dokladů, dokumentů a hotovosti.


Gang zajišťoval to, aby se migranti dostali z Vietnamu do Česka a pak dále do Německa. Obvinění u nás vyřizovali veškeré formality nutné k udělení dlouhodobých víz k pobytu nad 90 dnů, udělených za účelem podnikání. Do Česka se tak Vietnamci dostali fakticky legálně.


Když už byli imigranti v Česku, odvezli je na hranici s Německem, kterou po turistické stezce překročili. Každý zájemce platil za vyřízení dlouhodobého pobytu na území ČR kolem 10 tisíc dolarů.

tn.cz / Mediafax