Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.1. 2010 12:30

Vražda jihočeského zlatníka vyřešena: zabily ho dvě ženy

Jihočeští kriminalisté v pátek zadržely dvojici žen, které před měsícem brutálně zavraždily zlatníka z jihu Čech.

Jihočeští kriminalisté zadrželi pachatelky brutální vraždy zlatníka z Českých Budějovic, která se stala v polovině prosince. V neděli na mimořádné tiskové konferenci o tom informovali zástupci policie.


Tělo objevili rodinní příslušníci 15. prosince 2009 v bytě na českobudějovickém sídlišti Vltava. "Trestný čin spáchaly dvě ženy z Táborska ve věku 38 a 43 let, které zatkla již v pátek zásahová policejní jednotka. Oběma jsme v sobotu sdělili obvinění z trestného činu vraždy," uvedl krajský policejní ředitel Radomír Heřman.


Motivem brutálního činu byla loupež. Poté, co vražedkyně muže usmrtily mnoha bodnořeznými ranami na krku a na těle, ukradly z bytu šperky, zlato a peníze v řádech stovek tisíc korun.

 

Jedna z nich znala mrtvého zlatníka z dřívějška, už pro ni šperky zhotovoval. Pachatelky se u zlatníka objednaly telefonicky, v osudný den je očekával. Muž měl dílnu ve svém bytě, kde vyráběl šperky a klenoty. Naposledy jej viděli živého podle policie 13. prosince, o dva dny později ho našli mrtvého.

 

"Jedná se skutečně o velmi brutální čin, za který jim hrozí až výjimečný trest, nebo doživotí," doplnila Renata Burešová, jihočeská kriminalistka specializující se na závažné trestné činy, podle které obě ženy odmítly vypovídat.

 

Policisty překvapila mimořádná brutalita, s jakou vražedkyně svůj čin spáchaly. "Muže napadly nožem a způsobily mu mnohočetná bodnořezná zranění na hrudníku, rukách a především na krku. Muž zemřel po útoku na místě. Ženy si na místě činu počínaly velmi profesionálně, z místa vraždy také odnesly nůž, kterým zabíjely," vysvětlila Burešová.

 

Kriminální minulost přitom ženy nemají. "Jedna z nich měla drobný záznam za nenásilný čin, druhá byla bez záznamu," objasnila Burešová. "Policisté na jihu Čech neregistrovaly za poslední nejméně čtyři roky případ, kdy by vraždila žena," dodal náměstek jihočeského policejního ředitele Roman Svatoš.

 

Policie veřejnost těsně po činu o případu záměrně neinformovala a to z důvodu vyšetřování a pátrání po pachatelích, a také na přání rodiny. S podobně brutální vraždou se kriminalisté prý již dlouho nesetkali, pokud se jedná o pachatele, kterými jsou ženy.

tn.cz / Mediafax