Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.9. 2011 16:02

Porodní ASISTENTKA zavinila POŠKOZENÍ MOZKU dítěte! Dostala DVOULETOU podmínku!

porodní asistentka dostala podmíněný trest
Zdroj: Mediafax
Porodní asistentka podle soudu nezvládla domácí porod a zavinila dušení dítěte, které způsobilo trvalé poškození jeho mozku. Ilustrační foto

Obvodní soud pro Prahu 3 ve středu potrestal porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou dvouletým podmíněným trestem a pětiletým zákazem činnosti za to, že zanedbala péči o rodičku a při samotném porodu neodhalila dušení dítěte. To utrpělo trvalé poškození mozku a nedávno zemřelo.

Odsouzená je přitom prezidentkou Unie porodních asistentek a provede okolo sedmdesáti domácích porodů ročně. Königsmarková navíc musí pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun jako náhradu léčebných výloh.

 

Königsmarkové hrozil až 4letý trest vězení za zločin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle obžaloby totiž domácí porod vedla bez potřebného vybavení, a jak vyplynulo z minulého projednávání před soudem, v době zmíněného porodu navíc neměla platnou registraci k vedení porodu. Své klientce v době těhotenství neschvalovala žádná další vyšetření u gynekologa.


Krátce před termínem porodu rodičce praskla plodová voda. Přestože se každou hodinou od prasknutí plodové vody zvyšuje riziko infekce a rodičky jsou krátce poté hospitalizované v porodnicích a lékaři jim nasazují antibiotika, Königsmarková tuto skutečnost nechala bez povšimnutí. Svou klientku navštívila až druhý den a poté znovu byt opustila. Když se po zdlouhavém porodu narodil chlapeček, nedýchal. Königsmarková ho podle obžaloby špatně monitorovala již před příchodem na svět, po porodu zase zřejmě otálela s oživovacími procesy. Nejprve novorozence pouze stimulovala rukou a poté ho polila studenou vodou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Senátor Trpák ODSOUZEN za SMRT novorozence! Dostal ŠESTIMĚSÍČNÍ PODMÍNKU!


Porodní asistentka nechala přivolat záchranku a miminko počala oživovat. Neměla však potřebné vybavení. Dýchací cesty dítěti odsála primitivní mechanickou odsávačkou a dýchání prováděla z úst svých do úst miminka.


Po příjezdu záchranky v čele s lékařkou se ukázaly další nesrovnalosti. Porodní asistentka přiznala, že v dokumentaci úmyslně uvedla nesprávný okamžik prasknutí plodové vody. O celý jeden den údaj posunula dopředu. "Nechtěla jsem stresovat rodičku nesmyslným pobytem v porodnici. Já sama jsem rodila až čtvrtý den po plodové vodě," řekla. Navíc lékařce záchranky uvedla o hodinu pozdější okamžik porodu. Dá se tak spekulovat, že Königsmarková dítě neuměle resuscitovala mnohem déle.


Chlapec utrpěl vlivem neokysličení mozku jeho trvalé poškození a musel být umístěn v kojeneckém ústavu, kde nedávno zemřel. Rozsudek není pravomocný, obžalovaná se k němu odmítla vyjádřit, ale na místě podala odvolání. Případem se tak bude ještě zabývat Městský soud v Praze.

Mediafax/tn.cz
Reklama