Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.5. 2014 19:29
Novodobí otrokáři

Povedená rodinka v poutech! Na ulici sbírala otroky do své domácnosti

Pouta
Zdroj: Mediafax

Královéhradecká kriminálka si došlápla na povedenou rodinku. Ta v Hradci vyhledávala lidi v tíživých životních situacích, ze kterých si pak dělala otroky. Lidé museli rodině sloužit v nelidských podmínkách pod pohrůžkou tělesných trestů.

"Dva muži (50 a 29 let) a žena (49 let), kteří jsou ve vzájemném příbuzenském poměru, viní vyšetřovatel z toho, že si nejméně od května 2011 do července 2013 vytipovávali osoby v sociálně tíživé situaci bez domova a nabízeli jim „pomoc“ formou zajištění práce a ubytování. Tyto osoby většinou přebývaly na velkých vlakových nádražích a žily z důchodů nebo z dávek poskytovaných v hmotné nouzi. V okamžiku, kdy na nabídku oslovená osoba kývla, sebrali jí všechny doklady a odvezli jí pod příslibem sepsání pracovní smlouvy k sobě domů," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

 

 

A právě doma u této povedené rodinky pak museli lidé sloužit. Jako novodobí otroci zastávali veškerou manuální práci. Dostávali za to jen malý příděl potravin, navíc pracovali v nelidských hygienických podmínkách. Podle policie rodina používala také tělesné tresty. Pod pohrůžkou násilí pak lidé museli podepisovat i úvěrové smlouvy.

 

"Brali si na ně půjčky a úvěry, většinou u nebankovních ústavů. Pro tento účel předkládali falešná potvrzení o jejich příjmech tak, aby na úvěr dosáhli. Peníze nebo získané movité věci pak používali pro svoji potřebu, aniž by půjčku začal kdokoliv splácet. Odpovědnost a vina padla samozřejmě na toho, kdo si o úvěr požádal a dostal ho, tedy na právě jimi zneužívanou osobu," doplnila mluvčí.

 

 

Když rodina dlužila pronajímateli jejich bydliště vysoké finanční částky, tak se odstěhovala jinam. Tam pak pokračovala v otroctví.

 

"Kriminalisté mají zadokumentováno jejich jednání v Pardubickém kraji, kraji Vysočina i v našem Královéhradeckém kraji. Po dostatečném zadokumentování a shromáždění důkazů je příslušníci zásahové jednotky zadrželi právě zde na Jičínsku. Při provedených domovních prohlídkách policisté zajistili mimo jiné osobní doklady zneužívaných osob, jejich rodné listy (originály i kopie) a falešné pracovní smlouvy na různé práce," uvedla dále mluvčí.

 

 

Všichni zadržení čekají v policejní cele na soud. Ten by měl rozhodnout o tom, zda budou na hlavní soudní líčení čekat ve vazbě, či na svobodě. Všem hrozí až 12 let ve vězení, a to pro trestné činy obchodování s lidmi a přečinů úvěrového podvodu, útisku a podvodu, ve většině případů spáchaných ve spolupachatelství.

 

"Bez zajímavosti jistě není ani skutečnost, že žena a starší muž byli za obdobnou trestnou činnost již v prosinci 2011 na Slovensku odsouzeni k podmínečně odloženému trestu odnětí svobody," dodala na závěr mluvčí.

 

 

TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama