Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.3. 2011 17:03

VIDEA: Malé slůně MÁ DALŠÍ PROBLÉMY. Čelí podvodníkovi

Neznámý podnikavec si chce přilepšit na úkor prvního českého slůněte. Posílá emaily s žádostí o příspěvek.

Zoo Ostrava žádnou sbírku na odchov slůněte nepořádá, varuje ředitel ostravské zoologické zahrady Stanislav Derlich. "Jedná se o podvod. Pravděpodobně se jedná o někoho, kdo využívá situace okolo sloního mláděte k vlastnímu obohacení," řekl Derlich.

Dodal, že zoologická zahrada podniká všechny kroky k zastavení šíření tohoto emailu, včetně oznámení na Policii ČR.

Policie už registruje několik lidí, kteří na účet peníze poslali. "Přijali jsme oznámení a okolnosti prověřujeme. Už se našli lidé, kteří na tento účet peníze poslali, ale škoda zatím nebyla specifikovaná. Preventivně radíme neposílat na tento účet žádné peníze a pokud už je někdo zaslal, ať to ohlásí na linku 158," řekla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.


V textu emailu odeslaného z adresy Sluneostrava@seznam.cz žádá jeho autor o zaslání finančního příspěvku na odchov slůněte v Ostravě. "Žádná částka není malá. I koruna dokáže pomoci. Pošlete tento email všem svým známým. Čím víc finačních darů, tím lépe. Děkujeme, že pomáháte."


Připomeňte si prvních 20 dní sloního mláděte


Sloní sameček se v ostravské zoologické zahradě narodil 11. března. Porod byl velice rychlý. Sloní máma ho nosila 22 měsíců. Po porodu měřilo 80 centimetrů a vážilo 75 kilo. Šlo o první slůně narozené na našem území.


PSALI JSME:

SLÁVA! První živé SLŮNĚ se narodilo v Česku


Sloní sameček se po porodu měl čile k světu. "Od páteční noci již pravidelně pije mléko od své sloní mámy Vishesh. Také se už začíná vyprazdňovat, což svědčí o jeho dobrém zdravotním stavu,“ informovala 14. 3. mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.


PSALI JSME:

Ostravskému slůněti se DAŘÍ DOBŘE! Jaké byste mu dali jméno?

Jenže pouhých pět dní po narození sloního mláděte se v úterý 15. 3. náhle a z nevysvětlitelných důvodů změnilo chování matky. "Doposud poměrně vzorně se starající prvorodička Vishesh začala dnes cca. v 9:30 hod svého potomka agresivně napadat a přestala reagovat na pokyny svých ošetřovatelů,“ informoval Petr Čolas, ředitel Zoo Ostrava.


PSALI JSME:

Sloní mládě V OHROŽENÍ! Napadá ho vlastní matka! VIDEO


Boj o přežití prvního českého slůněte, narozeného v ostravské zoologické zahradě, se ale hned druhý den začal vyvíjet slibně. Matka totiž po několikadenních problémech slůně přijala zpět a dokonce ho začala i kojit!

PSALI JSME:

Ostravské SLŮNĚ už matka přijala!

Jenže optimismus vystřídalo opět napětí. 13letá samice slůně 18. 3. opět přestala kojit. Zamětnancům zoo nezbylo, než slonici Vishesh několikrát za den podojit a jejím mlékem pak malého sloního samečka nasytit. Tím se ovšem pouto matky a jejího potomka může hodně narušit.


PSALI JSME:

Život slůněte visí na vlásku!

V současné chvíli nervozita sloní samice ustupuje a sloní mládě prospívá. Ošetřovatelé ho ale ještě stále dokrmují, za den vypije až osm litrů mléčné náhražky, sdělila v úterý agentuře Mediafax mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.
 
Mláděti se stále daří několikrát denně napít od samice Vishesh. Kojení však podle Kalouskové není tak časté, jak by bylo třeba, proto ošetřovatelé mládě dokrmují náhražkou sloního mléka. "Dávka mléčné náhražky se bude ještě průběžně upravovat podle toho, jak často a kolik se mu podaří vypít od své matky a jak rychle se bude Vishesh mléko tvořit. Poměr náhražky a tuku je dnes již 1:1, což znamená, že svým složením odpovídá plnohodnotnému mateřskému sloním mléku. Abychom zamezili zažívacím problémům, přidával se tuk do mléka postupně během několika dní," řekla Kalousková.
 
Návštěvníci sloní mládě stále nemohou pozorovat, a to ani ve venkovním výběhu. Tam ho ještě pracovníci zoo nepouštějí. "Rána jsou ještě chladná, a kdyby si usmyslel, že nepůjde domů, mohl by prochladnout," konstatovala mluvčí s tím, že o zpřístupnění pavilonu slonů rozhodne to, jak bude mládě dále prospívat.
 
"Slůně pilně trénuje zručnost svého chobotu a objevuje okolní svět, většinu dne však prospí. I přes občasné nešetrné zacházení, které je dáno nezkušeností samice prvorodičky a nervozitou, která nyní pomalu ustupuje, se Vishesh ke svému potomkovi dokáže chovat velice opatrně a citlivě," popsala mluvčí.
 
Také nejstarší slonice Suseela si začíná na nejmladšího člena skupiny zvykat, zatím je však stále oddělena ochrannými lany. "Přesto má možnost se jak s Vishesh, tak s mládětem kontaktovat a dotýkat chobotem," dodala.
 
Porod u březí slonice Johti se stále nerozbíhá, přestože termín porodu u ní veterinář stanovil na 8. března.

tn.cz / Mediafax
Reklama