Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.11. 2011 19:54

Pražský dopravní podnik čelí žalobě kvůli padělaným lístkům!

Soudní znalec Vladimír Sitta zažaloval pražský dopravní podnik, který podle něj zkreslil údaje o počtu falešných jízdenek a mohl mít i podíl na jejich výrobě. Sitta v žalobě žádá po dopravním podniku omluvu.

Sitta, který je soudním znalcem v oboru kriminalistika, papír a tiskařství, pro dopravní podnik kontroloval jízdenky, které podnik začal letos v červenci zpětně vykupovat, aby mohl poslat do oběhu nové se zvýšenou cenou. Sitta byl výkupu přítomen první tři dny a zjistil, že až třetina vykupovaných jízdenek byla falešná - to také uveřejnil v médiích. Dopravní podnik se proti tomu okamžitě ohradil a přišel s tvrzením, že „padělky byly odhaleny pouze v celkové hodnotě 7 176 Kč, tedy v hodnotě 0,1 % celkového objemu.“

PSALI JSME TAKÉ:

V Praze se objevily PADĚLKY JÍZDENEK! Podle expertů jsou velmi ZDAŘILÉ!

 

Sitta formálně podal na podnik žalobu na ochranu osobnosti a žádá omluvu v médiích, neboť je přesvědčen, že tvrzením dopravce byla poškozena jeho pověst znalce. V žalobě ale především vznáší podezření, že celá akce byla promyšlená a do zpětného výkupu falešných jízdenek byli zapletení lidé přímo z dopravního podniku nebo z jeho okolí.

 

Sitta pro své tvrzení v žalobě uvádí několik důkazů. Jízdenky dopravnímu podniku dodává společnost Neograph (jejíž je Sitta obchodním ředitelem), která je tiskne ve Státní tiskárně cenin. Na zajištěných padělcích byly podle něj použity všechny utajované ochranné prvky, o nichž měl informace jen dopravní podnik a tiskárna. Jízdenky prodával dopravní podnik v oficiální distribuci přes společnost Cross Point. A především znalec poukazuje na podezřelý fakt, že se padělky poprvé objevily až několik týdnů předtím, než začal podnik jízdenky zpětně vykupovat. "Mohly tak být vyrobeny speciálně pro tento účel," domnívá se Sitta.

 

Jízdenky jsou tištěny speciální barvou, kterou do tiskárny dodává také Neograph. Před několika lety tiskárna podle Sitty prodala čtyři kilogramy této unikátní barvy soukromé společnosti, jejíž identitu se nikdy nepodařilo zjistit. Toto množství by stačilo k natištění několika milionů jízdenek - a právě takový počet jízdenek mohl být podle soudního znalce při výkupu falešný. Padělky byly podle Sitty téměř jistě vytištěny touto barvou.

 

PSALI JSME TAKÉ:

NA VLASTNÍ KŮŽI: Revizorem a lovcem černých pasažérů


Podle Sitty je podezřelý i fakt, že vedoucí odboru jízdních dokladů dopravního podniku zodpovídá i za sklady, v nichž byly jízdenky uloženy. "Padělky jízdenek v oficiální distribuci totiž obsahovaly stejná (správná) výrobní čísla, pod jakými byly jízdenky oficiálně objednány a evidovány na skladě žalovaného jako skladová zásoba. Informace o sériových číslech je omezená a paradoxně i tato je ve stejných rukách stejných osob na straně žalovaného," píše v žalobě.

 

Sitta také upozorňuje na podezřelé a netransparentní propojení některých firem okolo dopravního podniku s offshoreovými společnostmi z Kypru a Panenských ostrovů. To mohlo mimo jiné vést k tomu, že dopravní podnik musí z každé jízdenky posílat určitou částku právě firmě z Panenských ostrovů, jak tento týden upozornil pořad Reportéři ČT. Sitta v žalobě také poukazuje na pravděpodobné spojení dopravního podniku s firmou, která realizovala výkup jízdenek - právní zástupci dopravního podniku totiž mají stejné sídlo společnosti, jako firma Cross Point, a také další offshoreové společnosti, které jsou do případu zapleteny.

 

PSALI JSME TAKÉ:

Dvojice v Kladně se snažila platit falešnou tisícovkou!

 

Případem falešných jízdenek ve výkupu se ihned po odhalení začal zabývat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, ale jak Mediafaxu ve středu potvrdil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták, případ nespadá do jejich kompetence a proto žádné vyšetřování útvar nevede. Protože podle dopravního podniku vznikla firmě škoda pouze přes sedm tisíc korun, zabývají se případem vyšetřovatelé z pražské kriminálky. Projednávání žaloby na dopravní podnik soud zatím nenařídil.

tn.cz / Mediafax
Reklama