Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 4. 2013
přestupek a trest

Přejeli koleje na červenou a zaplatí za to. Policie řidiče najde na záznamu

Zdroj: TV Nova

Policie chce vypátrat a potrestat řidiče, kteří přejížděli železniční přejezd u Staré Boleslavi na červenou a přes spuštěné závory. Reportáž o hazardérech TV Nova odvysílala o víkendu. Teď vyšetřovatelé požádali o záběry, které nesmyslné riskování dokazují.

Jen v loňském roce na přejezdech po srážce s vlakem vyhaslo 27 životů. Dokladem, jak řidiči riskují, byly i záběry natočené v neděli odpoledne na přejezdu u Staré Boleslavi. Během 30 minut tam i přes spuštěné závory přejelo více než 10 aut.
 

Reportáž TV Nova nenechala policii chladnou. Záběry si vyžádala. "Policisté záznamy prohlédnou, shlédnou průběh chování řidičů na přjezdu a s ohledem na zjištěné skutečnosti budou rozhodovat o právní kvalifikaci," popsala další postup policie její mluvčí z okresu Praha-východ Markéta Zlochová.
 

 

Řidičům, kteří přes přejezd i přes zákaz projeli hrozí pokuta až 5000 korun a odebrání sedmi bodů. Jeden z těch, který riskoval, byl i řidič bílé dodávky, která patří jednomu z největších nákladních přepravců u nás. Reportéři TV Nova proto kontaktovali jeho zaměstnavatele s dotazem, zda je to normální chování.
 

Přišla následující odpověď. "Řidič našeho nákladního vozu podlehl chování několika řidičů před ním a hrubě tak porušil předpisy i bezpečnost. Jednání řidiče je v naprostém rozporu s našimi zásadami, a proto ho čeká citelná finanční pokuta," odpověděl Aziz Jahić, ředitel marketingu CS Cargo.
 

Železniční závory zůstávají dole zpravidla několik minut. V případě poruchy to ale může být i několik desítek minut. I přesto by řidiči ale neměli na koleje vjet dokud červená světla nezhasnou a závory se nezvednou zpátky nahoru. "Řidič nemůže vědět, jestli se jedná o poruchu nebo třeba o pomalý vlak, který se blíží k přejezdu, a proto musí čekat delší dobu," potvrdil Tomáš Drvota, mluvčí správy železniční dopravní cest.

tn.cz / gar