Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.3. 2013 21:30
tragický příběh

PŘÍPAD ANIČKA: Před dvěma lety našli v Troji ostatky zavražděné holčičky

Zdroj: TV Nova

Zítra to budou přesně dva roky od nálezu těla zavražděné Aničky Janatkové. Tělo devítileté holčičky našli kriminalisté po intenzivním pátrání zakopané v lesíku v pražské Troji.

Anička Janatová zmizela 13. října 2010. Po vyučování se vydala ze školy Pod Písečnou domů, ale bohužel už tam nikdy nedošla. Policie obdržela během odpoledne informaci o pohřešování malé Aničky a pátrání se ihned naplno rozjelo. Postupně se do něj zapojila kromě české policie i armáda, Interpol ale i veřejnost.

 

Policie hned po nahlášení začala prohledávat bezprostřední okolí místa, na kterém byla Anička viděna naposledy. Intenzivně se pátralo v zahrádkářské kolonii, která je těsné blízkosti jejího bydliště i místa zmizení. Bohužel bezvýsledně. Při pátrání byla nalezena ukrytá taška a láhev s pitím. Oba předměty, které patřily Aničce, našel policejní pes pod těžkou deskou. Bylo jasné, že Anička by s tak velkou deskou pohnout nedokázala.

 

Podívejte se na reportáž o únosu Aničky Janatkové: 

 

Pátrání se v několika následujících dnech rozšířilo i do okolí Troji, ale bohužel stále bezvýsledně. Policie zveřejnila fotografii pohřešované dívenky a rázem dostala desítky "zaručených“ tipů, že lidé Aničku někde viděli. Policie podněty prošetřila, bohužel opět bez výsledku. V těch chvílích už policie opravdu vážně začala pracovat s možností únosu.

 

Zoufalý otec Aničky Miloš Janatka se později dokonce obrátil na TV Nova, s žádostí o pomoc. Naše televize odvysílala výzvu, ve které Miloš Janatka vyzývá případné únosce k navrácení jeho dcery. Jako odměnu nabízí 3,5 milionu korun. Opět bezvýsledně.

 

 

20. října policie oznámila, že zadržela muže, který je podezřelý v souvislosti s únosem Aničky. Podezřelý Otakar Tomek., který se v době zmizení Aničky na místě opravdu vyskytoval, kriminalisty dovedl na inkriminované místo, ale k vypátrání to opět nevedlo. Policie se dostala na stopu Tomka díky stopám DNA. Později se ukázalo, že se na místě ukájel.

 

Hrob Anny Janatkové
Zdroj: TV Nova Takhle teď vypadá hrob Anny Janatkové

 

Po náročných a dlouhých výsleších nakonec policie obvinila Otakara Tomka ze zbavení osobní svobody. K činu se však nepřiznal, ale podle detektoru lži bylo patrné, že se zmizením Aničky má něco společného. Kvůli nedostatku důkazů však policie musela Tomka pustit dále ho vyšetřovat na svobodě. Tomek po propuštění zmizel a nevrátil se ani na místo, kde měl své věci a přespával.

 

 

Nové světlo do případu vnesl až tragický nález těla. Poté policie Otakara Tomka znovu vypátrala a obvinila ho z vraždy, znásilnění a krádeží. Zadržen byl v hospodě v Mostě, odkud byl převezen do pankrácké věznice, kde se později pokusil o sebevraždu oběšením. Ve vážném stavu byl převezen do nemocnice, kde svým zraněním podlehl. Trestní stíhání bylo proto zastaveno. Případ uzavřen. Psychologové se shodli, že Tomek byl vrahem Aničky Janatkové. 

 

Zmizení holčičky a rozsáhlé pátrání vyvolalo obrovský mediální zájem a zmizení Aničky se na nějakou dobu stalo tématem číslo jedna pro takřka všechna tuzemská média.

tn.cz / hru
Reklama