Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.3. 2011 20:54

PRŮLOMOVÝ VERDIKT: Zabití zloděje je vždycky VRAŽDA!

Vraždu zloděje nebo pokus o jeho vraždu nelze překvalifikovat na trestný čin zabití. Verdikt, který má sjednotit rozhodování české justice, vydal v úterý Nejvyšší soud v Brně v souvislosti s případem Karla Bašty, jenž v Ivančicích u Brna vystřelil na zloděje, jež mu kradli v kovošrotu.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

"Člověk, který i v rozrušení či afektu usmrtí pachatele, jenž jej okradl nebo se pokusil okrást, bude stíhán pro vraždu," řekl agentuře mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Prostá krádež majetku, i když jde o zavrženíhodný skutek, není podle výroku Nejvyššího soudu podřazena pod pojem takzvaného silného rozrušení, které je nutné k tomu, aby bylo usmrcení osoby soudem považováno za zabití a nikoli za vraždu.

Kradli ve sběrných surovinách

Takový výklad práva vyplývá z nově přijatého stanoviska trestního kolegia Nejvyššího soudu v Brně. Důvodem ke sjednocení právního názoru byl případ Karla Bašty, který opakovaně vystřelil na vozidlo, v němž měli být pachatelé krádeže v jeho firmě výkupny druhotných surovin v Ivančicích na Brněnsku. Ve vozidle výstřely zranily muže a ženu - ta pak střelbu přežila jen shodou náhod.

Třiapadesátiletý Bašta v březnu 2009 časně ráno poté, co ho poplašné zařízení upozornilo na narušení v objektu jeho výkupny surovin, přijel do provozovny. Uviděl tam automobil Ford Fourier. Legálně drženou loveckou brokovnicí dvakrát na rozjíždějící se vůz vystřelil. Roj broků zasáhl řidiče do stehna a spolujezdkyni do hlavy. Ženě tak způsobil vážné poranění obličeje a hlavy, přišla o jedno oko.

Baštu pak odsoudil Krajský soud v Brně před dvěma lety pro trestný čin vraždy ve stadiu pokusu a za trestný čin poškozování cizí věci k šestiletému vězení. Odsoudil jej k propadnutí lovecké brokovnice a k pětiletému zákazu držení zbraně.

Jednal ve velkém stresu


V odvolacím řízení Vrchní soud v Olomouci rozsudek soudu prvního stupně změnil tak, že pokus o vraždu překvalifikoval na trestný čin zabití a Baštu odsoudil k tříleté podmínce s odkladem na pět let. "Překvalifikovali jsme trestný čin z pokusu vraždy na pokus o zabití,“ řekl po jednání mluvčí soudu Petr Angyalossy. Vrchní soud přihlédl k tomu, že Karel Bašta jednal ve velkém stresu, když bránil svůj majetek.

"Jeho provozovna byla několikrát po sobě vykradená, škoda, kterou mu pachatelé způsobili, byla značná, policie nikdy pachatele nedopadla. Bašta si na vlastní náklady pořídil bezpečnostní zařízení a zcela oprávněně svůj majetek bránil," vysvětlil verdikt vrchního soudu mluvčí Petr Angyalossy. Jak uvedl, jeho obrana však byla nepřiměřená, a proto odsouzený být musel. "Překvalifikovali jsme trestný čin z pokusu vraždy na pokus o zabití," řekl Angyalossy. Vrchní soud podle něj přihlédl k tomu, že Karel Bašta jednal ve velkém stresu, když bránil svůj majetek. Snížil proto mimořádně trest pod hranici trestní sazby a Karlu Baštovi udělil podmíněný trest. Zároveň mu na dobu deseti let zakázal držet a používat zbraně.

Proti tomuto rozsudku podala dovolání tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká i obviněný Bašta. "Nejvyšší soud dovolání obviněného zamítl a současně vyhověl dovolání nejvyšší státní zástupkyně, která právě namítala, že krádež není důvodem překvalifikování z trestného činu vraždy na zabití," řekl Knötig.

tn.cz / Mediafax