Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 10. 2013
Mrhání časem

Soud projednává amnestovanou kauzu kolem Chvalovského, ale potrestat nikoho nemůže

Mezera se cítí nevinen
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Pražský městský soud dnes pokračoval v projednávání kauzy údajných stamilionových úvěrových podvodů, kterých se podle obžaloby koncem 90. let dopustil někdejší boss českého fotbalu František Chvalovský, podnikatel v masném průmyslu Zdeněk Mezera a další tři lidé. Trestní stíhání skupiny zastavila počátkem roku amnestie, Mezera však trvá na své nevině a na tom, aby soud kauzu dotáhl do konce. Dnešní výslechy svědků však do případu nové světlo nevnesly.

Obžaloba tvrdí, že skupina kolem Chvalovského způsobila Komerční bance škodu 1,5 miliardy korun. Tito představitelé různých firem, které byly personálně a majetkově propojeny, údajně předstírali, že chtějí půjčit peníze na financování svých obchodů. Platili jimi však především své předchozí dluhy.


Třiapadesátiletému Mezerovi konkrétně klade státní zástupce za vinu čtyři různé skutky. Jako předseda představenstva společnosti Satrapa společně s místopředsedou Miloslavem Brodackým prý postupně předstíral, že různé finanční prostředky požadované po bance použijí na nákup masa a skotu a následnému vývozu masa a kůží do Rakouska, Dánka a Německa.


"Poskytnuté úvěry nebyly ve sjednané době ani později splaceny, a to ani z části," konstatuje obžaloba. Uvedením nepravdivých údajů při sjednávání úvěrů údajně Mezera s Brodackým způsobili celkovou škodu přes 633 milionů korun.


Mezera obvinění ze všech skutků odmítl. Tvrdí, že postupoval v dobré víře. S Brodackým prý o ničem sami nerozhodovali, jen podepisovali dokumenty, které jim předkládal Chvalovský a další obviněný Ladislav Filip.


Objasňování případu komplikuje fakt, že údajné podvody se staly v roce 1998 a 1999. Dnes předvolaní svědci většinou shodně uváděli, že si na dění z té doby již nevzpomínají. Někteří z nich - bývalí zaměstnanci Komerční banky - zase odmítli vypovídat s tím, že byli sami stíháni v související kauze, na niž rovněž dopadla amnestie.


Městský soud v Praze původně v červnu 2011 uložil Chvalovskému desetiletý a Mezerovi sedmiletý trest vězení. I ostatní obžalovaní dostali nepodmíněné tresty: Filip osm let, Brodacký sedm a Petr Francl šest. Všichni si také vyslechli desetiletý zákaz výkonu funkce zástupců statutárních orgánů společností. Odvolací pražský vrchní soud ale tento rozsudek loni zrušil a vrátil věc soudnímu senátu Kamila Kydalky k novému projednání.


Kydalkův senát v lednu projednávání kauzy přerušil a obrátil se na Ústavní soud. Dospěl totiž k názoru, že novoroční prezidentská amnestie Václava Klause, která zastavila i trestní stíhání přesahující osm let, je protiústavní. Ústavní soud však jeho stížnost odmítl a Kydalka pak na základě amnestie musel zastavit stíhání všech pěti obžalovaných.


Mezeru, který přesto vyžaduje svůj podíl na údajné trestné činnosti projednat, soud sice může uznat vinným, vzhledem k amnestii ho však již nemůže potrestat.
 

tn.cz/luk,čtk