Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.4. 2011 17:31

Soud s lupiči: Z jedoucího auta strhávali ženám kabelky

Tři mladí lupiči, kteří okrádali starší ženy o kabelky, když jim je z jedoucího auta strhávali z ramen, stanuli v pondělí před Krajským soudem v Ostravě. Hrozí jim až dvanáctileté tresty vězení

Řádění tříčlenné party mladých mužů z Opavska vypuklo v prosinci 2009, kdy během několika dnů přepadli a okradli celkem šest žen. Trio darebáků ve složení David Frei (25), Denis Černý (23) a Jiří Sýkora (21) loupilo hlavně v Ostravě a na Opavsku, jednu oběť si ale vyhlédli dokonce až ve Znojmě.


Scénář loupežného přepadení byl přitom vždy velmi podobný. Buď se jeden z nich vyklonil za jízdy z okénka pomalu jedoucího auta, a strhl z ramene kabelku nic netušící ženě, která šla po chodníku, nebo k oběti přiběhli, nastříkali jí do očí pepřový sprej a okradli.


Jednou z auta okradli i ženu, která jela na kole, a z nosiče jí sebrali tašku. Několika ženám při přepadení způsobili zranění očí, když jim pepřový sprej poleptal spojivky a rohovky, jednu ženu pak dokonce těžce zranili na ruce, když jí z jedoucího auta servali z ramene kabelku, ona upadla na zem a utrpěla komplikovanou zlomeninu. O kořist se pak všichni tři dělili vždy rovným dílem, přičemž ukradené kabelky většinou spálili i s doklady okradených žen, aby zahladili stopy. Celkem tak způsobili škodu ve výši několika desítek tisíc korun.


“Denis potřeboval peníze, tak přišel s tím nápadem, že budeme krást kabelky. Já jsem nechtěl vypadat jako slaboch, tak jsem na to kývnul. Byla to ta největší blbost v životě, už to nikdy neudělám,“ vypověděl David Frei. “Byl jsem zadlužený a nezaměstnaný, potřeboval jsem peníze,“ připustil i Jiří Sýkora.


“Peníze neměl ani jeden z nás, tak nás to napadlo nějak společně, že bychom mohli ukrást nějaké kabelky,“ prohlásil i Denis Černý. Loupeže přitom nemajetní a nezaměstnaní mladíci páchali za pomocí luxusního BMW 320 D, které patřilo sestře Davida Freie. Vždy si vyhlédli postarší ženu na opuštěném místě, kterou přepadli, jednou ale napadli i dvě dámy na autobusové zastávce najednou, kdy Frei a Černý zaútočili každý na jednu, zatímco Sýkora čekal opodál v autě s nastartovaným motorem.


Všichni tři lupiči se ke svým činům doznali, svým obětem zaslali omluvné dopisy, a několik týdnů před začátkem soudního líčení poslali Denis Černý i David Frei několika ženám finanční odškodnění. David Frei pak dokonce kontaktoval i manželku prezidenta republiky Livii Klausovou s žádostí, aby si mohl svůj čin odpykat prací v charitativní organizaci Člověk v tísni.


Jeho pozdní lítost ale na Livii Klausovou neudělala pochopitelně žádný dojem, a jeho žádost byla zamítnuta. Dvěma obžalovaným hrozí za loupež tresty v rozmezí 5-12 let vězení, Sýkorovi hrozí mírnější desetiletý trest, protože se účastnil jen čtyř přepadení. Rozsudek by mohl padnout ještě tento týden.
 

Marek Švidrnoch
Reklama