Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.3. 2012 13:22

Soud v Ostravě udělil tresty za útok na Romy v Havířově, do vězení jdou tři násilníci

Zdroj: Televizní noviny

Krajský soudu v Ostravě v pátek vyhlásil rozsudek nad skupinou extremistů, kteří podle obžaloby v roce 2008 v Havířově napadli několik Romů. Mladistvý dostal tři roky, dva obžalovaní čtyři roky, dva mladíci dostali podmínku a další dva byli zproštěni obžaloby.

Útoku se zúčastnila skupina 12 mladých lidí, kteří přijeli třemi auty. Policii se podařilo obvinit osm z nich. Karel Takáč a Michal Šebela dostali u krajského soudu nejvyšší tresty, čtyři roky nepodmíněně, mladistvý tři roky ve věznici s dozorem a zákaz vstupu na fotbalové zápasy na území celé republiky po dobu dvou let.
 

Vlastislav Burda a Milan Kasl fungovali jako řidiči a nevystoupili z auta, soud je potrestal tříletou podmínkou s odkladem po dobu pěti let. Bez trestu odešli Libor Maceček a Martin Šebesta, kterým se nepodařilo prokázat, že se útoku zúčastnili.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Romové kradli, prodavačce se vysmáli. Prý "alternativně nakupují"
 

Všem dohromady soud uložil povinnost zaplatit 274 tisíc korun bolestné jako náhradu škody. Líčení bylo vzhledem k mladistvému neveřejné.
 

Podle obžaloby krátce před půlnocí 8. listopadu 2008 přijel do Havířova třemi auty větší počet mladíků s cílem napadnout náhodně vybrané Romy. Muži maskováni kuklami a kapucemi vyskočili z auta a napadli nejdříve dva nezletilé Romy. Jednoho z nich strhli k zemi, bili ho pěstmi a kopali do celého těla. K útoku podle obžaloby použili i kovovou tyč. Mladík přežil jen díky velmi rychlé lékařské pomoci, z útoku si ponese doživotní následky.
 

Po útoku pak skupinka nasedla do aut a odjela do havířovské části Prostřední Suchá, kde si poblíž restaurace Národní dům vytipovala dalšího Roma. Začali ho pronásledovat, Romovi se ale podařilo utéct. U hotelového domu Impus ve stejné městské části pak opět vyskočili z aut a pomocí obušků zaútočili na dalšího Roma, který se stihl ukrýt do vrátnice nedaleké ubytovny, kde mu pomohli ukrajinští dělníci, náhodní svědci útoku. Podle očitých svědků šlo o velmi brutální útok.
 

Mezi Romy na Ostravsku tehdy zavládla panika. Mluvilo se o zakládání domobrany a předseda Sdružení Romů severní Moravy Milan Ferenc dokonce vyzval otevřeným dopisem premiéra a další politiky, aby se urychleně zrušily neonacistické organizace. Pohrozil, že jinak dojde k hromadné emigraci Romů z České republiky do Kanady.

hel tn.cz / Mediafax