Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.5. 2012 21:58
Památka terčem vandalů

Student z USA poničil Staroměstský orloj

Zdroj: TV Nova

Pražský Staroměstský orloj se stal opět cílem vandala. Student z USA na něj dnes nad ránem vyšplhal a odlomil kus kamene u lunárního okruhu. S úlovkem se ale daleko nedostal. Po chvíli ho chytili strážníci.

Operátor kamerového systému si v půl páté všiml, jak muž vylezl na orloj a poškodil část kamene u spodní části lunárního kruhu. Na místo proto vyslal hlídku.


ČTĚTE TAKÉ:
Škodu na Hvězdáři a Kronikáři z Orloje zaplatíme za vandaly všichni

 

"Strážníci muže chytili na začátku Karlova mostu, kde strážníkům předal úlomek kamene a hlídce řekl, že s ní půjde zpět k orloji a ukáže, odkud úlomek kamene pochází," řekla mluvčí městských strážníků Jana Přikrylová.

 

Na místě mladý Američan ukázal, jak na památku vylezl a odkud se kus kamene vylomil, odnesl si ho na památku.

 

Když se ho strážníci ptali proč na orloj lezl, měl pro to své - ryze americké - zdůvodnění. Tvrdil, že na orloji nevisí nápis, že se na něj lézt nesmí nebo z něj něco ulamovat.

 

"Hlídka na místě zjistila ještě další úlomky zdobení orloje, které ležely na zemi. Strážníci pro podezření ze spáchání trestného činu na místo přivolali státní policii, která si celou věc převzala k dalšímu šetření," dodala Přikrylová.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o předchozím vandalském útoku:

 

Turistovi nyní hrozí trest vězení v délce až jeden rok.

 

Za poslední tři roky jde o nejméně třetí vandalský útok na Staroměstský orloj, nejzachovalejší středověké zařízení na měření času v Evropě. V roce 2010 mladík ze tříčlenné skupinky odpadkovým košem poškodil sochu Hvězdáře. Stejná socha byla přitom poničena už o rok dříve. Na konci dubna 2009 se neznámý člověk pověsil na síť, která tehdy chránila sochu před ptactvem, a tím Hvězdáři odlomil ruku. Protože se ji nikdy nepodařilo najít, policie předpokládá, že si ji odnesl jako suvenýr. O ruku Hvězdář přišel také v prosinci 2007, kdy se opilý mladík vyšplhal na orloj a při houpání soše ruku ulomil.
 

tn.cz / mediafax / kos
Reklama