Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 4. 2012

U Lažánek na Brněnsku hořel les. Zasahovalo 17 jednotek hasičů i vrtulník

Lesní požár
Zdroj: oficiální zdroj
U hasebního zásahu se vystřídalo na 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů.

Rozsáhlý požár zachvátil v pondělí večer dva hektary lesního porostu v katastru obce Lažánky na Brněnsku. Na místě zasahovalo až 17 profesionálních a dobrovolných jednotek hasičů včetně vrtulníku s bambi vakem, informoval agenturu Mediafax mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

K požáru hasiči vyjížděli krátce před půl sedmou večer. "Při příjezdu prvních jednotek na místo bylo zjištěno, že se jedná o požár smrkového a dubového lesa na rozloze zhruba dvou hektarů. Silný vítr hnal oheň do korun stromů a požár se tak rychle šířil. Postupně byl vyhlášen II. a poté III. stupeň požárního poplachu," řekl Mediafaxu Haid.

 

Požár se podle jeho slov podařilo hasičům lokalizovat zhruba hodinu a půl po jeho ohlášení. U hasebního zásahu se vystřídalo na 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů.

 

S hašením požáru vydatně pomohl vrtulník s bambi vakem. "Vrtulník zaznamenal celkem 12 shozů. Právě díky jeho podpoře se v nepřístupném terénu podařilo oheň včas lokalizovat," uvedl mluvčí a dodal, že za tento víkend se v Jihomoravském kraji jednalo již o čtvrtý požár velkého rozsahu. Navíc to byl už druhý případ, při kterém musel být vyhlášen nejvyšší, tedy III. stupeň poplachu.

 

Vyšetřovatel zatím nestanovil přesnou příčinu vzniku požáru a věc je ve stadiu vyšetřování. Podle Haida patřil les soukromému majiteli, který zatím vzniklou škodu nevyčíslil. Kvůli dohašování zůstávají hasiči na místě i přes noc.

 

Mediafax