Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.12. 2009 10:09

V listopadu 59 mrtvých na silnicích. Nejméně za 10 let

Nehoda u Buštěhradu
Zdroj: Mediafax
Při dopravní nehodě, která se stala v sobotu 28. listopadu, letěl řidič s autem vzduchem desítky metrů. Z vozu zbyl jen šrot.

Nejvíce mrtvých v listopadu za posledních deset let bylo v roce 2001, kdy na silnicích zemželo 126 lidí.

V listopadu zemřelo podle policejních statistik na silnicích 59 lidí. Je to rekordně málo, nejméně za posledních deset let.

 

Nejvíce lidí, a to pět, zahynulo při kolizích v pondělí 9. a v úterý 24. listopadu. Nejtragičtějším měsícem letošního roku tak zůstává prozatím říjen, kdy při dopravních nehodách přišlo o život 103 lidí.


Nejtragičtější listopad byl za posledních deset let v roce 2001, kdy policisté evidují 126 mrtvých na silnicích. Od začátku letošního roku zahynulo pak při dopravních nehodách nejméně 755 lidí, vůbec nejtragičtějším dnem se stala neděle 17. května, kdy havárie zaplatilo životem devět lidí.

 


Do konce roku 2010 by počet obětí podle záměru ministerstva neměl přesáhnout 650 lidí ročně. V loňském roce klesl počet mrtvých pod tisícovou hranici na 992. Stejně tomu bylo i v roce 2006, kdy policie evidovala 956 obětí nehod. V ostatních letech jejich počet překročil tisíc. Kampaň spustilo ministerstvo loni na podzim, především na televizních obrazovkách. Akce za 150 milionů korun potrvá do roku 2010.

 

Přesto se v listopadu stalo několik opravdu vážných a tragických nehod. Například v sobotu zemřel muž, který odjížděl od čerpací stanice bez zaplacení. Vyjel mimo silnici a letěl několik desítek metrů vzduchem, než narazil do stráně. Více ZDE.


Pět mrtvých za jeden den

 

Ve čtvrtek 26. listopadu zase zemřelo hned pět lidí při dopravních nehodách. Tragickým se stal den pro tři řidiče aut, jednoho cyklistu a jednoho chodce.

 

Starší cyklistku srazilo nákladní auto v Dubanech na Hané. Řidič ženě nepomohl a z místa nehody ujel. Žena měla vážná zranění na hlavě.

 

Řidič osobního auta zemřel při nehodě v Petrohradu na Lounsku, když narazil do podezdívky oplocení rodinného domu. Další nepřežil náraz do stromu mezi obcemi Struhaře a Bohušov na Plzeňsku. Třetí řidič zemřel po srážce s linkovým autobusem v Rovečné na Žďársku.

 

Podrobnosti o tragickém čtvrtku si přečtěte v tomto článku.

 

Opilý a zfetovaný řidič zabíjel

 

Nehoda se stala v sobotu 31. října před šestou hodinou večer. Řidič nákladního vozidla Mercedes Benz narazil zezadu do stojícího vozidla Ford Eskort, jehož řidič zastavil v odstavném pruhu. Jeho auto totiž mělo poruchu.


Nárazem náklaďáku ford odmrštil mimo silnici do pravého příkopu. Řidič stojícího auta střet nepřežil. Podrobnosti ZDE.

ina ČTK