Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 9. 2014
Odvolání mu nepomohlo

Vrah Elišku (21) brutálně zmasakroval, trest mu zůstal!

Zavražděná Eliška pocházela z Mostu - 2
Zdroj: facebook.com

Za ubodání dívky, která jej přistihla ve svém bytě při krádeži peněz, dostal Jiří Funda výjimečný trest 25 let vězení. Výjimečný trest mu dnes potvrdil pražský vrchní soud. Rozsudek je tak pravomocný.

Pětadvacetiletý otec tří dětí se k lednové vraždě přiznal. V minulosti byl už čtyřikrát odsouzený za majetkovou trestnou činnost.


Jedenadvacetiletá dívka z Mostu zemřela 6. ledna ve svém pronajatém bytě pod Vyšehradem. Se svým vrahem se seznámila zhruba dva měsíce předtím, kdy začala zpívat v jeho kapele. Zadlužený Funda ji chtěl připravit o 15 tisíc korun, za něž si plánovala koupit notebook. Pod záminkou, že přivede známého, který jí počítač prodá, se vetřel k ní do bytu.


Zhruba po hodině čekání jí oznámil, že si schůzku vymyslel, a požádal ji, aby mu připravené peníze půjčila. Když ho odmítla a odešla umýt nádobí, vzal jí bankovky z kabelky. Dívka ho však spatřila a začala na něj křičet. Funda se ji poté rozhodl zabít kuchyňským nožem. Nejprve jí dvakrát podřízl hrdlo a pak jí zasadil přes 30 bodných a bodnořezných ran.


"Máme za to, že ze soudní praxe tohoto senátu je naprosto běžné, že takový způsob usmrcení je zvlášť surovým způsobem, protože se vymyká podobným případům usmrcování oběti," uvedl předseda odvolacího trestního senátu Jiří Lněnička.


Podle vrchního soudu byly splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu, protože šlo o velmi závažný zločin, který spáchala osoba s velmi ztíženou možností nápravy. Funda si totiž nevzal ponaučení z dřívějších trestů.


Obžalovaný po činu podle spisu zahladil stopy, vzal peníze a dívčin mobil a z bytu odešel. Zavražděnou později objevil soused, kterému bylo divné, že přestala komunikovat s ním i s dalšími kamarády.


Funda se proti rozsudku odvolal mimo jiné kvůli údajně vysokému uloženému trestu. Jeho advokát tvrdil, že v podobných případech soudy vynášejí tresty mírnější. Podle vrchního soudu ale v této kauze nebyl uložen nepřiměřeně přísný trest, a tak odvolání zamítl a potvrdil červnový rozsudek městského soudu.


"Soud prvního stupně velmi správně ukládal výjimečný trest," doplnil Lněnička. Mladík také musí pozůstalým zaplatit přes 1,5 milionu korun.

tn.cz / ČTK
Reklama