Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 1. 2014
kuriózní krádež

Z věznice na Borech zmizely stromy. Možná je ukradli bachaři

Vězení - ilustrační foto
Zdroj: isifa.com
ilustrační foto

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prošetřuje kácení stromů v areálu plzeňské věznice Bory a jejím bezprostředním okolí. Zjišťuje mimo jiné to, kde skončilo nařezané dřevo.

V přísně střeženém areálu věznice padlo před dvěma až třemi lety kolem 20 stromů a další v okolí komplexu. Jejich dřevo se ale ztratilo. Podnět k vyšetřování případu dalo generální ředitelství vězeňské služby.
 

Nejde přitom o jedinou věc, kterou se GIBS ve vztahu k věznici Bory aktuálně zabývá, zkoumá i diplomovou práci ředitele Petra Folka, nedávno také vyšetřovala možné krádeže nafty zaměstnanci zařízení.
 

"Zda tam bylo manipulováno s vykácením dřevin, je předmětem šetření GIBS," potvrdila dnes bez dalších podrobností mluvčí GIBS Radka Sandorová. Mezi personálem zařízení se mluví o tom, že dřevo ze stromů skončilo u několika lidí z vedení věznice.
 

 

Pokud by se tato skutečnost potvrdila, šlo by o trestný čin krádeže, u něhož je sazba až dva roky vězení, zákaz činnosti nebo propadnutí majetku. Na čin se vztahuje tříletá promlčecí doba, tedy do tří let od pokácení musí být zahájeno trestní stíhání konkrétní osoby.
 

Podle odboru životního prostředí Úřadu městského obvodu Plzeň 3 bylo v letech 2009 až 2013 pokáceno ve věznici a jejím okolí 51 stromů. Úředníci dřeviny osobně kontrolovali, kromě těch, jež byly ve střeženém areálu věznice. U nich měli k dispozici fotografie. "Stromy v areálu byly stromy rostoucí na dvoře, plocha v okolí byla vybetonována, měly obnažené kořeny, byly napadené houbovou chorobou," uvedla mluvčí úřadu Lucie Hůrková. Podle úřadu nebyl nezákonně kácen žádný zdravý nebo nepoškozený strom.
 

V "kauze stromy" dostala podle Sandorové GIBS podnět od generálního ředitelství vězeňské služby. Ze stejného zdroje byl i podnět týkající se diplomové práce ředitele Folka, jenž je podezřelý, že ji opsal od někdejšího podřízeného. Upozornila na to v pondělí televize Prima. Věci se kromě GIBS věnuje i Univerzita Jana Amose Komenského, kde Folk v roce 2009 práci odevzdal. "Nejdřív si musíme vyžádat tu druhou práci k porovnání. Pokud by se zjistilo, že tam došlo k problémům, tak to bude řešit právní oddělení," řekl dnes mluvčí univerzity Jan Červenka. Podle něj se dá výstup očekávat v řádu týdnů.
 

 

V souvislosti s věznicí Bory nedávno GIBS vyšetřovala také případ možného rozkrádání nafty několika zaměstnanci vězeňské služby. Na služební karty údajně tankovali pohonné hmoty do soukromých vozidel. "Toto jsme vraceli zpět do věznice k opatření ze strany vedení," uvedla Sandorová. Podle ní se neprokázalo, že jde o trestný čin, může jít ale o přestupek. Věc si tedy nyní řeší sama věznice. "Ještě to není uzavřeno," řekla dnes mluvčí věznice Jana Bartošová.
 

Petr Folk, který věznici řídí od července 2009, na konci února skončí ve funkci. Zatím není jasné, zda jde o dobrovolný odchod nebo souvisí s případy, jimiž se GIBS zabývá. Mluvčí vězeňské služby Hana Löffelmannová dnes uvedla, že pokud se potvrdí podezření z trestného činu, nebudou Folkovi poskytnuty finanční nároky, po odchodu by tedy nedostal takzvaný příspěvek, na nějž má ze zákona nárok až do konce života nebo do zahájení čerpání starobního důchodu.

tn.cz / ČTK / gar