Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.11. 2009 20:57

Za brutální vraždu stopařky dostal doživotí

Vrah popisoval čin kamarádovi, u soudu ale tvrdil, že dívku nezabil. Proti rozsudku se okamžitě odvolal.

Krajský soud v Hradci Králové poslal Jiřího Cimbála za brutální vraždu stopařky na doživotí za mříže. Tento trest požadovala státní zástupkyně. Vražda se stala v roce 2005 na Jičínsku.

 

Cimbálův obhájce Petr Gracík požadoval pro svého klienta od začátku líčení plné zproštění viny. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný Cimbál se na místě odvolal. Státní zástupkyně se práva na odvolání vzdala.


Obžalovaný před soudem opakovaně řekl, že s vraždou dívky nemá nic společného. Přiznal pouze, že vraždu popsal svému známému, protože chtěl, aby si myslel, že dívku skutečně zavraždil. Známý spolupracoval s policií. Více si přečtěte TADY. Poslechnout si můžete i záznam přiznání.

 

Právě tento oposlech významně přispěl k usvědččení Cimbála. Podle stání zástupkyně Lenky Faltusové měl soud dostatek důkazů jednotlivě i v řetězci souvislostí pro jednoznačné rozhodnutí o vině.

 

"Obžalovaný například v odposlouchávaných rozhovorech s korunním svědkem uvedl skutečnosti, které mohl znát jen pachatel vraždy. Jsou to například údery loktem nebo malíkovou hranu ruky do hlavy poškozené, způsobené zranění na hlavě či zranění v oblasti obou prsou, které sdělovacími prostředky neproběhly," řekla Faltusová. Podle ní svědčily proti Cimbálovi i pachové stopy na místě zajištěné a zakonzervované, obžalovaný je tedy musel mít ve své moci.

 

Kratší trest by vraha nenapravil, míní soudce

 

Obžalovaný po celou dobu vyhlašování rozsudku nesouhlasně vrtěl hlavou, jeho advokát působil rozezleně. Soudce Jiří Vacek obžalovaného během jeho poslední řeči musel několikrát usměrňovat a žádat, aby svá slova stále neopakoval. Nakonec po téměř třech hodinách jeho vystoupení ukončil.

 

V odůvodnění rozsudku soudce řekl, že mezi důvody k uložení takového trestu je i generální ochrana společnosti, kdy u Cimbála by jakýkoli kratší trest nevedl k jeho nápravě a resocializaci, vývoj jeho osobnosti je již ukončen. "Především bezcitně a s mimořádnou brutalitou dívce podřízl hrdlo, až téměř oddělil hlavu od těla. Poškozenou se rozhodl odstranit, aby tím zakryl jinou trestnou činnost," řekl Vacek.

 

Je to egocentrický cholerik

 

Soudní znalec Slavomil Hubálek Cimbála označil za egocentrického extrovertního cholerika, který si zakládá na své odlišnosti. Podle znalce také vyhledává extrémní zážitky, aby zahnal nudu.

 

Zavražděná dívka cestovala stopem z Náchoda do Liberce. Podle spisu ji Cimbál začal osahávat, ona se však bránila, a proto se ji rozhodl zabít. Po pachateli této vraždy policisté pátrali několik let, podezřelého kriminalisté zatkli až na konci roku 2008.

 

Původně se rozsudek očekával už v polovině října

kap s přispěním Filipa Pultara a s využitím agentur TN.cz
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?