Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.1. 2011 16:01

ZTRACENÁ ANIČKA: Chtěl obviněný vykrást dům jejích rodičů?

Čtvrt roku po zmizení. Aničku stále nenašli!
Zdroj: tn.cz / Mediafax

Jednou z vyšetřovacích verzí proč zmizela Anička je i to, že obviněný recidivista chtěl získat klíče od domu jejích rodičů, aby je mohl vykrást. Tým vyšetřovatelů se rozšiřuje.

Vyšetřovatelský tým, který vyšetřuje zmizení devítileté Aničky Janatkové se rozšiřuje. Přibyli do něj specialisté na majetkovou trestnou činnost. Zjistila to Mladá Fronta Dnes.

 

Podle deníku to může být důkazem, že momentálně nejprověřovanější verzí je ta, podle které Otakar T. unesl dívku, protože chtěl vykrást dům jejích rodičů. "Jednačtyřicetiletý recidivista podle této varianty chtěl získat klíče od honosného domu Janatkových, který si předem vytipoval," napsal deník. Další verzí možnou příčinou zmizení Aničky je i nepovedený únos na jehož konci byl násilný čin.


PSALI JSME:

ZTRACENÁ ANIČKA: Podezřelý přiznal, že dívku v den zmizení viděl!

 

"S takovými možnostmi počítáme. Obviněný má za sebou majetkovou trestnou činnost. Právě proto jsme do týmu přibrali další odborníky," uvedla policejní mluvčí Andrea Zoulová.

 

Devítiletá Anna Janatková zmizela loni 13. září. Krátce po jejím zmizení se v zahrádkářské kolonii našel její školní batoh a láhev pití. Některé informace uvádějí, že se též našli její klíče, ale policie to nechtěla potvrdit.

 

Na konci října byl v souvislosti se zmizením dívky obviněn Otakar T. z Mostu, ale pro nedostatek přímých důkazů jej museli policisté z vazby propustit a vyšetřuje ho na svobodě.

 

PODÍVEJTE SE:

Tři měsíce pátrání a NIC. Smutné výročí zmizení Aničky

 

Podle informací serveru Aktuálně.cz obviněného na přelomu roku vyhodila jeho družka z mosteckého bytu. Poštu si však přebírá a k výslechům chodí. "Pokud si plní tyto povinnosti, není fakt, že není v Mostu důvodem pro vazbu," upřesnila Zoulová.

 

Kdo je Otakar T.

 

Obviněnému Otakaru T. v testu inteligence naměřili nadprůměrné IQ 122. Jeho profil zveřejnil server Aktualne.cz

 

Otakar T. pochází z prominentní policejní rodiny. Oba rodiče byli zaměstnáni na Federálním ministerstvu vnitra. Otec po roce 1989 musel odejít, chvíli pracoval v armádě a pak se živil i jako soukromý detektiv. Teď je v důchodu. Matka na ministerstvu zůstala i po roce 1989.

 

S rodinou se však rozešel ve zlém a dodnes se s nimi přiliš nestýká. Jaký zvrat tehdy v rodině nastal není stále jasné. Lidé z jeho okolí uvedli, že Otakar měl zřejmě okrást vlastní babičku.  Jisté je, že kvůli problémům Otakar nedostudoval gymnázium a později ho vyhodili i z několika dalších škol. Neuspěl ani v učebním oboru.

 

Otakar T. vynikal jako sportovec. Ještě na gymnáziu závodil v řecko-římskému zápasu. "Měl k tomu talent od pánaboha, byl fakt dobrý," vzpomenul si pro Aktualne.cz jeden z jeho bývalých trenérů. "Jeho chování nijak nevybočovalo, až na to, že byl - jak se dnes říká - hyperaktivní."

 

Fixace na rodinu

 

Ikdyž se svojí rodinou nemá idylické vztahy, je pro něj vším. Jeho prioritou je "pohodový, rodinný vztah," shodují se lidé, kteří s ním mluvili.

 

Jeho dva pokusy vytvořit harmonickou rodinu zkrachovali. "Výrazně k tomu přispěla i skutečnost, že byl opakovaně na několik let odsouzen za krádeže a jiné majetkové delikty," napsal server. Za mříže se poprvé dostal v osmnácti. Tehdy se také poprvé oženil. Z manželství zůstala dcera Tereza.

 

První manželka tvrdí, že pil a bil jí. Ani ona, ani dcera se s ním nestýkají.

 

Druhé manželství uzavřel s Naděždou, se kterou se poznal na Máchově jezeře. S Naděždou má druhou dceru, která je ve věku zmizelé Anny. "Posledních osm devět let - když zrovna nebyl ve vězení - spolu žili v paneláku v severočeském Mostě," uvedl server.

 

Harmonický vztah to však nebyl. Bylo to podle sousedů spíše víkendový vztah. Přes týden žil Otakar v Praze, kam jezdil "za prací", jak tvrdil. V metropoli žil v doupěti, který si vybudoval v bývalé strojovně výtahu paneláku v Ďáblicích, kde kdysi žil s první ženou.

 

Samotář, ale ne bezdomovec

 

Na výslechy i na jednání chodí pečlivě upravený a odpovídá spisovně. K mikrofonu se vždy nakláněl, tak aby byl zřetelně slyšet. Působil zcela vyrovnaně a bez emocí.

 

Jeho vyrovnanost serveru potvrdili i sousedé. "Byl úplně v klidu, rozhodně na něm nebylo poznat, že by byl nějaký zničený z toho, z čeho ho policie obviňuje," řekl obyvatel mosteckého paneláku, který se s ním donedávna potkával.

 

U výslechu nicméně občas použil nějaký policejní termín. Na otázku vyšetřovatele, co víte o ztracené Aničce Janatkové, například odpověděl: "O pohřešované osobě jménem Anna Janatková mi není nic známo," napsalo aktualne.cz

 

Mostečtí sousedé potvrdili, že to byl spíše samotář. Ani policie během jeho sledování nenarazila na nějaké jeho kamarády či komplice.

 

Z vězení se mu také podařilo utéci. Policie po něm pak pátrala téměř dva roky. V roce 1999 utekl během oběda z věznice v Říčanech. Utekl přes plot. Do vězení se pak vrátil až v lednu 2002.

 

Z jeho zlodějských skrýší a Ďáblického doupěte vyplynuly i další jeho povahové vlastnosti.

 

Jednou z nich je pečlivost až pedantnost. "Našlo se u něj například kolem třiceti ukradených občanských průkazů, každý procvaklý děrovačkou a spojený s klíči. Taková malá evidence příštích vykradených bytů," zveřejnil server, podle kterého má také rád sám sebe, protože si k svačině místo mléka běžně kupoval smetanu.

tn.cz / muf