Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.8. 2013 21:07
Egyptské nepokoje

2000 českých turistů o víkendu neodcestuje do Egypta, cestovky ruší lety do země!

Zdroj: TV Nova

České cestovní kanceláře ruší charterové lety do Egypta a to až do 26. srpna! Jen o tomto víkendu tak na svou dovolenou neodletí 2000 českých turistů. Cestovky nabízejí klientům náhradní termíny. I přesto letadla do Egypta odletí, ale turisty povezou jen při cestě zpět.

České cestovní kanceláře zrušily až do 26. srpna charterové lety do Egypta. Jen o tomto víkendu neodletí 2000 turistů. Cestovní kanceláře tak reagovaly na dnešní doporučení ministerstva zahraničí. České občany vyzvalo, aby nejezdili do Egypta, a to ani do turistických resortů u Rudého moře. Důvodem je zhoršující se bezpečnostní situace na celém egyptském území. Turisté, kteří již v Egyptě jsou, by měli do odletu domů zůstat v hotelových areálech a nevycházet z nich.
 

"Cestovní kanceláře lety od soboty do příštího týdne zrušily a dále se rozhodnou podle aktuální situace," uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková. Podle ní je nyní v Egyptě kolem 5000 českých turistů. Více než 2000 jich mělo odcestovat tento víkend do letovisek Marsá Alam a Hurgada, ale již neodletí.
 

O zastavení letů rozhodla největší česká cestovní kancelář Exim tours. "Jde o preventivní opatření. Klienti, kteří jsou v této chvíli v letoviscích dokončí svoji dovolenou v původních termínech," uvedl marketingový ředitel CK Exim tours Stanislav Zíma. Podle něj je situace v letoviscích nadále klidná a bezpečná.
 


Podle Petříčkové budou cestovní kanceláře nyní nabízet klientům jiné destinace, pokud to odmítnou, tak jim vrátí peníze. Potvrdil to i mluvčí CK Fischer. "Klientům v první řadě nabídneme volný výběr z naší last minute nabídky. Pokud si nevyberou, vrátíme jim peníze," řekl Jan Osúch.
 

Charterové lety naplánované na nejbližší dny odletí do Egypta bez turistů a budou využity pouze k jejich návratu. "Všem turistům, kteří jsou v současné době v Egyptě, doporučujeme, aby až do odletu neopouštěli hotelové resorty," uvedl Petr Šatný z cestovní kanceláře Alexandria.
 

"Obnovení letů do Egypta bude záviset na politické situaci v zemi a postoji českého ministerstva zahraničních věcí," dodal Osúch.
 


"Turisté se dosud s žádnými nepokoji a protesty v letoviscích u Rudého moře nesetkali. Delegáti doporučují turistům, aby se vyhýbali srocením lidí, zejména v blízkosti mešit," uvedla tajemnice asociace Kateřina Petříčková.
 

Doporučení českého ministerstva zahraničí není výzvou k evakuaci, upozornila jeho mluvčí. Podobné doporučení vydalo například také Německo.
 

Situace v Egyptě se zhoršila po středečním policejním zásahu proti stoupencům svrženého prezidenta Muhammada Mursího. O život přišlo na 600 lidí. Demonstrace pokračují i dnes a ze severu země jsou hlášeni první mrtví. V Káhiře je slyšet střelba.
 


V severoafrické přímořské zemi platí výjimečný stav.
Podle oficiálních statistik navštívilo Egypt kvůli dovolené v loňském roce 238.000 Čechů, což představovalo nárůst 15 procent oproti roku 2011. Egypt tak patří mezi šest nejoblíbenějších dovolenkových destinací českých turistů, podotkla Petříčková.

tn.cz / ČTK / hmr