Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.4. 2009 07:39

28. duben: jaký byl a jaký bude

Dnes se sejdou poslanci, kteří se budou zabývat zkrácením svého mandátu. Narozeniny slaví spisovatel Terry Pratchett.

Svátek slaví všichni Vlastislavové. Toto staré slovanské jméno je už v současnosti jen velmi zřídka používané. K jeho nositelům patří fotograf Vlastislav Navrátil nebo zesnulý kubistický architekt Vlastislav Hofman.

Dnešek je zároveň i mezinárodním dnem smutku. V roce 1950 proběhla v Československu "akce P", kterou komunistický režim zlikvidoval řeckokatolickou církev.

Přesně před osmi lety odstartovala z kosmodromu Bajkonur ruská kosmická loď Sojuz, na jejíž palubě byl mimo jiné i první vesmírný turista Dennis Tito. Na oběžné dráze strávil 7 dní 22 hodin a 4 minuty.

Dnes by slavil narozeniny irácký diktátor Saddám Husajn, který se narodil v roce 1937. Šedesáté první narozeniny oslaví fantasy spisovatel Terry Pratchett. Naopak v roce 1945, tedy na sklonku druhé světové války, zemřel rukama partyzánů Benito Mussolini, italský fašistický politik.
 

Jaký bude


Od devíti hodin proběhne hlavní líčení v případu tří představitelů zkrachovalé pražské cestovní kanceláře Travela, kteří čelí obvinění z rozsáhlého podvodu. Hrozí jim až dvanáctileté vězení. 

Od 11 hodin proběhne vzpomínkové setkání k uctění památky padlých a umučených v letech 1937 až 1945. Tento vzpomínkový akt je každoročně symbolem úcty k obětem nacismu z řad odbojářů na území hlavního města Prahy.
 

Odpoledne začne schůze Poslanecké sněmovny. V návrhu programu má například zkrácení současného volebního období Sněmovny, protikrizové návrhy či antidiskriminační zákon.

vrl TN.cz
Reklama