Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.12. 2014 16:24
Nebezpečné závislosti

Alkohol zabíjí více Čechů než všechny ostatní drogy!

Alkohol
Zdroj: Thinkstockphotos

Z drog nejvíce Čechů zabije alkohol! Zemře kvůli němu téměř desetkrát více lidí než kvůli pervitinu. Na alkoholu je závislých zhruba půl milionů Čechů a jeden a půl milionu lidí ho pije ve škodlivé míře!

V Česku přibývá lidí, kteří dlouhodobě užívají pervitin. Za posledních deset let se jejich počet zvedl o více než 80 procent. Zatímco v roce 2003 drogu pravidelně bralo kolem 18 800 lidí, loni jich bylo 34 200. Vyplývá to z výroční zprávy o užívání drog za rok 2013. Podle něj mnohem větší problém pro Česko představují ale drogy legální. Závislost na alkoholu má kolem půl milionu lidí.

 

"Ve škodlivé míře užívá alkohol asi 1,5 milionu dospělých. Velmi rizikově pije asi půl milionu lidí. Míra rizikového užívání alkoholu a tabáku je mnohem vyšší než u nelegálních drog," uvedl šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

 

Cigaretu si denně zapálí téměř čtvrtina dospělých, tedy dva miliony Čechů a Češek. Každý den kouří také 11 procent školáků základních škol. Patnáct procent čtrnáctiletých a patnáctiletých pravidelně pije pivo. Desetina chlapců a téměř sedm procent dívek se pravidelně opíjí. Míra užívání marihuany se v posledních letech snižuje, doplnil Mravčík.

 

Podle něj na předávkování pervitinem, opiáty či těkavými látkami ročně zemře zhruba 30 až 40 lidí. Na otravu alkoholem umírá kolem tří stovek osob za rok. Přibližně 15 procent trestných činů se odehraje pod vlivem omamných látek. Z nich za 85 procenty je alkohol a za 15 procenty nelegální drogy.

 

 

Loni se v Česku spotřebovalo podle odborných odhadů zhruba 21,4 tuny konopných drog, šest tun pervitinu a 0,8 tuny heroinu. Lidé užili také 1,1 milionu tablet extáze, kolem 100 tisíc dávek LSD a 0,8 tuny kokainu. V Česku se v minulém roce vyprodukovalo asi 18,3 tuny konopných drog, 3,4 tuny bylo vyvezeno. V zahraničí skončilo i půl tuny českého pervitinu z 6,5 tuny vyprodukovaného množství.

 

Stát, kraje a obce loni vydaly na protidrogovou politiku 469,6 milionu korun, meziročně o necelá dvě procenta více. Z evropských fondů se ročně podle odhadů na projekty čerpá zhruba 100 milionů korun. Na léčbu závislých se ze zdravotního pojištění v roce 2012 vydalo téměř 1,6 miliardy korun, z toho přes 1,1 miliardy na léčení kvůli alkoholu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Režisér Melancholie nebo Nymfomanky: Scénáře jsem psal zdrogovaný, abych nepsal sra*ky!

Bizarní VIDEO: Johnny Depp dorazil na předávání cen zlitý jako doga

TN.cz / ČTK / hmr