Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.7. 2013 10:36
další škrty

Armáda šetří: Zrušila velitelství v Olomouci a propustila 800 lidí

Armáda čr
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Armáda má od dnešního dne oficiálně dvě menší velitelství pozemních a vzdušných sil. Obě sídlí v pražské budově generálního štábu. Nahradila tak velké velitelství společných sil, které sídlilo v Olomouci. Armáda zároveň zrušila velitelství sil podpory. Ministerstvo obrany si od kroku slibuje hlavně finanční úsporu. Vlivem změn ozbrojené síly opustí zhruba 800 lidí, ať už vojáků z povolání nebo civilních zaměstnanců.

Ve dvou menších centrálách, které jsou na generálním štábu místo dosavadního velitelství společných sil, pracuje zhruba o 150 lidí méně. Po změnách má být u sil podpory přibližně o 450 méně zaměstnanců, než tomu bylo doposud. Posádky v Olomouci a Staré Boleslavi, kde štáby nyní sídlí, ale zůstanou zachovány. Velitelství společných sil i velitelství sil podpory oficiálně zaniknou v říjnu.

 

Velitelství společných sil se s Olomoucí rozloučilo ve středu. Ceremoniál doprovodily průlety gripenů, bitevních letounů a vrtulníků. Vojáci útvaru opustili město po deseti letech. Vedení Olomouce proti tomuto kroku několik měsíců marně bojovalo. Podle primátora Martina Novotného (ODS) se dopady odchodu velitelství promítnou také do života a ekonomiky města.

 

Velitelství společných sil vzniklo v Olomouci 1. prosince 2003 sloučením pozemních, vzdušných a specializovaných sil. Práci zrušeného velitelství sil podpory přebírají nově zřízení agentury logistiky a zdravotnictví.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Koupit se dá všechno, třeba vojenský tank nebo bojový vrtulník

tn.cz / ČTK / kos