Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.2. 2014 21:12
Výměna názorů

Babiš ve Sněmovně perlil: Hyperprůser, dostat po čuni... Co ještě řekl ministr financí?

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK

Ministr financí Andrej Babiš za řečnickým pultíkem v Poslanecké sněmovně perlil. Protřelé politiky vůbec nešetřil a nešel daleko i pro ostřejší slova. Poté prohlásil, že účast hnutí ANO ve vládě je něco jako opoziční smlouva.

Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš odmítl, že by nynější koaliční kabinet byl levicovou vládou. Spojení svého hnutí s ČSSD a KDU-ČSL označil za "spíš opoziční smlouvu". Uvedl to dnes ve Sněmovně před hlasováním poslanců o důvěře vládě, když reagoval na výtky pravicových zákonodárců.
 

"Pokud někdo tvrdí, že jsme levicová vláda, tak nejsme. My jsme spíš opoziční smlouva, jak jste tu kluci měli - ODS a ČSSD," prohlásil Babiš za potlesku poslanců. Zdůraznil současně, že cílem nynějšího spojenectví není "spolu dělat nějaké kšefty", ale začít jiným způsobem. "Aby konečně lidé věděli, kam peníze tohoto státu jdou," dodal.
 

Opoziční smlouvu uzavřeli po volbách v roce 1998 tehdejší předsedové ČSSD a ODS Miloš Zeman a Václav Klaus. Dohoda umožnila vznik jednobarevné vlády ČSSD. ODS pak zajistila mimo jiné místa ve vedení Parlamentu se závazkem, že se nepokusí vládu svrhnout.
 

Podívejte se na reportáž televize Nova o úterním jednání Sněmovny:
 


 

Babiš se ostře ohradil proti slovům šéfa poslanců TOP 09 a Starostů Miroslava Kalouska, že bude jako vlastník skupiny Agrofert téměř stále v konfliktu zájmů a vytváří se tím bezprecedentní korupční prostředí. "Právě on byl pro nás vždycky symbol korupce. On nás vypaloval v 90. letech, když se to učil na ministerstvu obranu," řekl Babiš na Kalouskovu adresu. Finále měla být podle ministra financí Babiše zakázka na likvidaci starých ekologických zátěží, která byla nakonec zrušena. "Tam se chystal tunel za desítky miliard," prohlásil.
 

V souvislosti s exministrem financí Kalouskem zmínil i výběr dálničního mýtného, nákup kolových obrněných transportérů, pronájem nadzvukových stíhaček a hazard. "Hazard neplatil díky panu Kalouskovi 20 let tady daně," uvedl Babiš.
 


Posledním případem bylo podle něho navýšení základního kapitálu společnosti Explosia. Kalousek podle Babiše "vyfutroval firmu", aby jeho kamarádi mohli dělat byznys. "Nemluvím o České exportní bance, to je hyperprůser. Dneska tam máme 16 miliard nedobytných úvěrů," dodal ministr financí.
 

Po Babišově vystoupení se s faktickou poznámkou přihlásil i protřelý poslanec Marek Benda z ODS. "Pan ministr financí tu zavedl nové výrazy jako hyperprůser, nebo že někdo dostane po čuni. Na to jsme tady nebyli zvyklí a ani si na to nechceme zvykat," uvedl poslanec, který sedí v poslaneckých lavicích už od roku 1990.
 

Kalousek Babišovi opáčil, že už není volební kampaň a na bulvární drby a lži nebude reagovat. Pokládá za signifikantní, že Babiš jednou říká "my, Agrofert" a podruhé "my, vláda". "Riziko reálně existuje," dodal exministr financí.

tn.cz / ČTK / hmr