Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 10. 2012
Revoluční změna?

Bič na neplatiče alimentů nebude fungovat! Zabavení řidičáků se mnozí vyhnou

Řidičák - kontrola
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Předkladatelé zákona si od toho slibovali hodně. Mělo to fungovat jako pořádný bič na neplatiče alimentů, kteří mají řidičák. Protože pokud by neplatili, přišli by o něj. Vše ale bude možná jinak.

Od Nového roku začne platit novela občanského soudního řádu, která upravuje i exekuce. Nejdiskutovanější změnou v novém řádu je ta, která umožňuje odebírání řidičského průkazu lidem dlužícím na výživném.
 

Případů, kdy rodič po rozvodu na své děti neplatí alimenty, každoročně přibývá. Spousta matek samoživitelek tak kvůli nim končí ve hmotné nouzi. Stát však svěřil do rukou exekutorů další z pák, jak se dostat k dlužným částkám. Dlužníkovi budou smět řidičský průkaz.
 

Jenže nový bič na neplatiče by nemusel platit tak, jak navrhovatelé zákona předpokládali!
 

V novele je přímo uvedeni, že výjimku mají řidič, kteří řidičák potřebují k získávání peněz na živobytí, například šoféři autobusů, řidiči kamionů nebo taxikáři.
 

Deník Právo ovšem v pondělním vydání upozornil na to, že k profesionálním řidičům se mohou přidat i mnoho dalších lidí, kteří by zákon obešli. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Petry Hrubé zákon umožňuje zrušení takovéto exekuce, kdy dlužník na alimentech dokáže, že řidičák potřebuje k uspokojování svých životních potřeb a potřeb osob, ke kterým má vyživovací povinnost.
 


Lidé, kteří autem jezdí do práce se zabavení řidičáků nevyhnou, ale například řidič zásobování by mohl. Auto je totiž jeho hlavním zdrojem příjmů.
 

O tom, zda lidé potřebují auto k uspokojování životních potřeb, budou zřejmě rozhodovat úřady či exekutoři. Představitelé exekutorské komory už naznačili, že opatření, ve kterém budou neplatiči alimentů zabavovat řidičák, budou posuzovat citlivě.
 

"Autoři tohoto ustanovení se inspirovali na Slovensku, vše jsme se svými slovenskými kolegy i probírali. Říkali nám, že tento institut využívají jen výjimečně. Přistupují k tomu velice citlivě a opatrně a i takto bychom to chtěli řešit my,“ uvedla mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

tn.cz / hmr