Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.11. 2013 11:21
tajné služby

BIS varuje! V Česku přibývá špionů z Ruska a Číny, hledají kontakty

Sledování
Zdroj: Thinkstockphotos
ilustrační foto

BIS varuje před "velmi vysokými" počty ruských a čínských špionů v Česku. Někteří jsou tu jako diplomati, jiní bez diplomatického krytí jako "turisté". Mají zájem hlavně o kontakty v ekonomice a politice.

Ve středu zájmu Bezpečnostní informační služby (BIS) bylo loni mimo jiné trvalé posilování vlivu špionů z Ruska a Číny v Česku. Jako v předchozích letech se zajímali o energetiku a ekonomické zpravodajství. BIS to uvádí ve výroční zprávě, kterou dnes zveřejnila na svém webu.
 

"Z pohledu bezpečnostních zájmů České republiky lze označit počty ruských zpravodajských důstojníků v řadách ruské diplomatické mise (či ruských cestujících zpravodajských důstojníků, tzv. turistů) v ČR za velmi vysoké," píše se ve zprávě.
 

 

Rusové jsou podle ní navíc schopní případné "personální potíže" řešit velmi rychle díky volnému pohybu v schengenském prostoru.
 

Podobné poznatky má také Vojenské zpravodajství (VZ), podle kterého byla loni na českém území nejaktivnější ruská rozvědka, i když proti předchozím rokům její činnost ve vztahu k ministerstvu obrany poklesla. Jde jí podle VZ hlavně o získávání ekonomických a politických kontaktů, stejně jako čínským tajným službám.

tn.cz / ČTK / gar