Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 11. 2010

Bříza a zpěvák Kalousek míří do vedení Prahy. ODS vábí partnery

Bříza, Kalousek
Zdroj: TN.cz
Petr Bříza a Jan Kalousek

Volební lídři Petr Bříza a Jan Kalousek, Bohuslav Svoboda, radní Prahy 2 Aleksandra Udženija, starosta Prahy 18 Ivan Kabický, starostka Prahy 21 Andrea Vlásenková, starosta Prahy 8 Josef Nosek a zastupitel Radek Lohynský mohou být radními metropole za ODS. V pondělí to uvedl volební lídr pražské ODS Svoboda.

Anketa

Jakou koalici byste chtěli na pražském magistrátu?

Hlasovalo 1692 lidí.
"Tato jména platí pro oba případné koaliční partnery," podotkl Svoboda. Počet lidí se samozřejmě může podle něj na základě koaličních jednání změnit. "Nevyšli jsme vstříc žádné straně, je to vnitřní rozhodnutí ODS," prohlásil Svoboda, změnu tváří považuje za odpověď voličům, kteří po ní toužili.

 

Podívejte se na reportáž o rozhodování pražské ODS

 Dosavadní první náměstek primátora Rudolf Blažek, náměstci Milan Richter a Pavel Klega nebo radní pro kulturu Ondřej Pecha v radě chybí. Tato jména byla právě podle předvolebních a těsně povolebních vyjádření nepřijatelná nejen pro TOP 09, ale i pro část ODS.

"Neaspiroval jsem na členství v radě," sdělil Klega a doplnil, že se tak i zvýšil koaliční potenciál pražské ODS.

Jednání s TOP 09 budou probíhat i nadále. Předseda pražské ODS Boris Šťastný upozornil na to, že do středy 10. listopadu bude strana jednat s TOP 09, a to o programových průnicích. "Nechceme měnit rozpočtové určení daní pro Prahu," vyzdvihl Svoboda jeden z programových rozporů.

Sociální demokraté jsou ale stále ve hře. ODS jim však jen předloží návrh koaliční smlouvy, ale vzájemná jednání jsou v tuto chvíli přerušena. Šťastný v této souvislosti ale uvedl, že předloží sociálním demokratům celý program jako nabídku návrhu koaliční smlouvy. "V případě personálního složení obsadí ODS post primátora a v radě města sedm křesel," vysvětlil.

Občanští demokraté nevylučují žádnou z obou alternativ. Jako klad spojení s TOP 09 uvádějí programovou blízkost a respekt k vůli voličů, kteří hlasovali pro pravicové strany. Pro koalici s ČSSD podle starých i nových tváří mluví tradice, zkušenost s působením na úrovni hlavního města i městských částí a pověst sociálních demokratů jako disciplinované strany.

V Ostravě koalice ČSSD a ODS

Ostravu povede opět koalice ČSSD a ODS, primátorem by se měl opět stát Petr Kajnar (ČSSD). Novinářům to v pondělí řekl předseda ostravské ČSSD Miroslav Novák, člen vyjednávacího týmu.

"Muselo by se teď stát něco opravdu nepředvídatelného, aby koaliční smlouva mezi ČSSD a ODS nebyla podepsána," řekl Novák.

Dohoda od počátku směřovala k tomu, že ostravský magistrát povedou dvě nejsilnější strany, jejichž koalice se podle slov představitelů obou stran v minulém volebním období osvědčila. Dohodu zbrzdila vyjednávání o rozložení sil v radě města. Podle Nováka bude mít v jedenáctičlenné radě ČSSD 7 a ODS 4 zástupce.

V pětapadesátičlenném zastupitelstvu Ostravy bude mít staronová koalice 33 hlasů. Koaliční dohodu by strany mohly podepsat ještě tento týden.

tn.cz / Mediafax