Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 12. 2014
Pozor na to!

Bujarý Silvestr? Hrozí, že budete platit jako mourovatí!

Sekt
Zdroj: Thinkstockphotos

Bujaré oslavy a nemírné pití na Silvestra mohou skončit vysokým účtem u zdravotní pojišťovny. Opilci, kteří zraní pyrotechnikou jiné lidi, či opilí řidiči, kteří při dopravní nehodě někoho zraní, musejí podle zákona léčení zraněných uhradit, upozornil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

Ročně tak vymáhá VZP kolem 300 milionů korun. Skutečný příjem z náhrad škody bývá obvykle nižší než vzniklé nároky, ale například loni činil téměř 320 milionů korun.


"Podle paragrafu 55 zákona o veřejném zdravotním pojištěním má zdravotní pojišťovna právo na náhradu těch nákladů na hrazené služby, které vynaložila v důsledku zaviněného protiprávního jednání třetí osoby vůči jejímu pojištěnci," uvedl mluvčí.


Pokud si poškodí zdraví opilec sám, nedává zákon zdravotní pojišťovně možnost vymáhat na něm náklady zdravotní péče, kterou mu zaplatila. "Opilí řidiči hradí náklady léčby účastníků nehody, kterým způsobili svým protiprávním jednáním poškození zdraví. K tomu, aby byli povinni platit i svoji léčbu v případě svého úrazu pod vlivem alkoholu, by muselo dojít ke změně zákona," podotkl Tichý.


Náhradu škody může pojišťovna vymáhat na základě informací od lékařů či nemocnic. Ti jsou povinni oznámit zdravotní pojišťovně úrazy a jiná poškození zdraví u pacientů, pokud mají podezření, že úraz či poškození zdraví způsobilo jednání fyzické nebo právnické osoby. Oznamovací povinnost mají také policie, státní zastupitelství a soudy.


Peníze zaplacené jako náhrada škody putují do tzv. základního fondu, z něhož pojišťovna hradí zdravotní péči svým pojištěncům.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vánoce jsou svátky smrti. Víte, proč během nich umírá nejvíce lidí v roce?

Novoroční polibek Štikové a Kokty: To je láska!

tn.cz / ČTK

Diskuze

1.1. | 16:42 lopata krocan
-1
Náhlasit nevhodný komentář
hlavně že platíš jak čurák a ne malé zdravotní pojištění ze zákona ,kuurvy at to zruší celé pojištění a at si každý platí sám a ne že platíš bandě zlodějů kteří si vozí smradlavé prdele v audině .
30.12. | 16:59 mirso
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ten,kdo si přivodí úraz pyrotechnikou,tak ať veškeré ošetření platí sám ze své kapsy.Střílení na Silvestra bych povolil jen od půlnoci do půl jedné.Střílením otravujou větší část občanů po celý den.To nemá s demokracií co dělat.