Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.9. 2012 07:48
Trik prodejců

Pravý burčák bude letos podpultové zboží. Hroznů je málo, dováží se z ciziny

Zdroj: TV Nova

Krajnice silnic začínají lemovat stánkaři s burčákem. Jenže podle znalců je to nějak moc brzy. Posvítila si na ně i Česká obchodní inspekce. Zjištění je zdrcující. U stánků teď většinou dostanete jen zkvašený hroznový mošt.

Prodejci burčáku vymysleli, jak můžou cedulí burčák označovat i zkvašený hroznový mošt. Jako burčák se totiž smí označovat pouze mošt z českých hroznů. A ty jsou zatím většinou ještě na vinicích.

 

Finta je jednoduchá. Stačí mít jen jednu láhev schovanou pod pultem, platné potvrzení vinaře a cedule s lákavým nápisem visí legálně.

 

Reportér TV Nova prověřil několik stánků. U všech burčák byl, ale pouze jako podpultové zboží. "My ten burčák tady míváme, máme ho, ta cedule je pravdivá," hájil se jeden prodejce. Na přímý dotaz reportéra, kde ho tedy má, zazněla tato odpověď: "Máme ho bokem, tady poslední dvě lahve," prozradil prodejce.

 

Pozor na první burčák! Zkusí vás za 40 korun opít moštem

 

Trik burčák jako podpultové zboží zaskočil i Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. "Tuto informaci v tuhle chvíli bereme jako podnět ke kontrole a situaci prověříme," přiznala mluvčí inspekce Romana Kadaňková.

 

Kvůli nepřejícímu počasí se bude pravý burčák letos skutečně vyvažovat zlatem. Koncem května totiž mrazy spálily až polovinu letošní úrody hroznů.
 

muf s přispěním Kateřiny Pichalové TN.cz