Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 5. 2007

Bývalí ministři Sacher a Vacek byli agenty StB

Polistopadoví ministři vnitra a obrany Richard Sacher a Miroslav Vacek byli evidováni jako tajní spolupracovníci komunistické vojenské kontrarozvědky, která byla součástí Státní bezpečnosti (StB). Informaci dnes zveřejnilo Vojenské zpravodajství. Sacher v reakci na to uvedl, že má tři čistá lustrační osvědčení.

V evidenci tajných spolupracovníků byl také Josef Červášek, jenž se stal prvním porevolučním šéfem vojenských zpravodajců.

Dokumenty byly ke skartaci

Mluvčí Vojenského zpravodajství Ladislav Šticha dnes uvedl, že informace o zmíněných třech osobách vyplynuly ze zkoumání stovek dokumentů, které původně byly určeny ke skartaci. Dokumenty, které byly uloženy ve dvou stovkách pytlů, nejsou ještě všechny prozkoumány.

Nelze tedy vyloučit, že se zjistí nové informace o dalších vysoce postavených spolupracovnících komunistické tajné služby.

Nalezené dokumenty podle nových zjištění mohly mít vliv na výsledek lustrací a bezpečnostních prověrek prováděných Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). O nalezených dokumentech prý armáda informovala tyto subjekty od roku 2005.

Komunisté po listopadu prý plynule přešli do nových struktur

Bezpečnostní ředitel Vojenského zpravodajství Jan Sýkora konstatoval, že příslušníci komunistické vojenské kontrarozvědky po revoluci téměř ovládli svoji nástupnickou službu Vojenské obranné zpravodajství.

Do roku 2003 se Vojenské zpravodajství od lidí spojených se spoluprací s komunistickou vojenskou kontrarozvědkou očistilo, uvedl Šticha. V lednu 1993 byl podle něj učiněn poslední "zoufalý pokus" o skartaci dokumentů.

Vojenská kontrarozvědka (VKR), která byla před rokem 1989 součástí obávané státní tajné bezpečnosti, byla schopna v rámci nové demokratické tajné služby přežívat do 90. let.

Škodlivé dokumenty se utajovaly

Služba nejenže dokázala většinu svých pracovníků úspěšně zařadit do nové zpravodajské služby, dlouhá léta utajovala i dokumenty, které by tyto lidi mohly poškodit.

Za hlavního viníka tohoto stavu vojáci označují Jana Duchka, jenž vojenskou tajnou službu řídil v letech 1991 až 1993.

Plán na spolupráci s ruskou rozvědkou ještě v 90. letech

Příslušníci Vojenského zpravodajství našli dokument, který dokazuje, že pro rok 1994 existoval plán spolupráce české a ruské rozvědky. Podle Štichy dokument zpravodajci objevili v rámci průzkumu několika stovek písemností, které se bývalí příslušníci komunistické vojenské kontrarozvědky (VKR) neúspěšně snažili skartovat.

Před rokem 1989 byla VKR označována jako třetí správa StB a byla podřízena vedení ministerstva vnitra. Její pracovní náplní bylo odhalování agentů cizích zpravodajských služeb a zároveň pronikání do agenturních sítí nepřítele, tedy západních zemí. Působnost ale byla omezena na vojenskou problematiku a objekty.

Televizní noviny, ČTK
Reklama