Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.6. 2011 22:53

PRÁVĚ TEĎ! SLEDUJTE ŽIVĚ REKORDNÍ zatmění MĚSÍCE!

Příznivci astronomie by si neměli nechat ujít středu, kdy nastane páté nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století, potrvá přes 100 minut.

Vědci ho označují za jedno z nejočekávanějších, protože tento souputník Země projde přímo středem zemského stínu. Češi kvůli nevšednímu zážitku nemusejí ponocovat, protože se uskuteční krátce po západu Slunce.
 

PODÍVEJTE SE NA AKTUÁLNÍ PRŮBĚH ZATMĚNÍ MĚSÍCELive Broadcast by Ustream.TV
 
 

 

Animace průběhu zatmění (autor Larry Koehn)
(více na www.shadowandsubstance.com)

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Animace průběhu zatmění (autor: Larry Koehn). Animace se ovládá zelenými tlačítky. Zastavit a posouvat ji můžete levým a pravým tlačítkem, spustit prostředním. Časy jsou v UT, k přepočtu na současný platný středoevropský letní čas je třeba přičíst 2 hodiny. Další animace naleznete na www.shadowandsubstance.com.

 

 

Průběh zatmění
Zdroj: TN.cz

 

Zatmění Měsíce budou lidé moci v závislosti na počasí sledovat téměř po celém světě, zkrátka přijde jen Severní Amerika. Událost bude trvat celkem více než pět a půl hodiny.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Pozorovatelé v Evropě podle AP přijdou o první část, protože nastane již před východem Měsíce. Poslední fázi zase nebude možné sledovat z východní Asie a východní Austrálie, neboť se uskuteční až po západu tohoto zemského satelitu.

ČTĚTE TAKÉ:
Zatmění SLUNCE: vykousnutý úsměv ve tváři hvězdy

 

Sledování měsíčního zatmění je na rozdíl od toho slunečního i bez použití speciálních ochranných pomůcek bezpečné pro oči. K pozorování také není nutný žádný dalekohled, protože potemnělý měsíční úplněk má zpravidla jasnost větší než nejjasnější hvězdy oblohy.
 

"Toto zatmění bude z našeho území pozorovatelné,
počasí sice nebude ideální, ale příznivé převážně bude. Obloha nebude průzračně jasná, nýbrž se budou vyskytovat vysoká cirrovitá, avšak průsvitná oblaka, ojediněle se může objevit i oblak středního patra, ale neměl by pozorování výrazněji ovlivnit," sdělil meteorolog CHMU Petr Dvořák
 

"Nízká oblačnost by se neměla vůbec vyskytovat, večer a v noci nebudou ani padající srážky. Při zemi bude bezvětří nebo slabý proměnlivý vítr, bude také příjemné teplo, neboť zvečera bude teplota vzduchu okolo 20 °C, do půlnoci poklesne na 14 až 18 °C. Slunce je v těchto dnech v noci jen nízko pod horizontem, a proto nenastává úplná tma ani když nesvítí Měsíc," dodal Dvořák.
 

Astronomové nicméně doporučují najít si místo s co nejlépe odkrytým jihovýchodním obzorem, pozorovatelský zážitek umocní výlet mimo světelné znečištění měst. Dobrou volbou je také návštěva hvězdáren, kde odborníci poskytnou výklad.
 

Štéfánikova hvězdárna v Praze kvůli zatmění rozšířila středeční otevírací dobu, zařízení tak bude veřejnosti přístupné od 14:00 do 24:00 SELČ.
 

PODÍVEJTE SE NA MINULÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE:

Zdroj: dnevnik.hr

 

Měsíc nad Prahou vyjde ve 21:09 nad jihovýchodním obzorem, údaje na ostatních místech Česka se budou lišit v minutách. Maximální fáze zatmění nastane ve 22:12, kdy bude měsíční kotouč procházet nejtemnější částí zemského stínu, a skončí tři minuty po třiadvacáté hodině. Dvě minuty po půlnoci skončí také částečné zatmění.
 

Naposledy takto dlouhé úplné zatmění Měsíce nastalo v červenci 2000, kdy trvalo jednu hodinu a 47 minut, připomněl server dawn.com. Další úplné zatmění, 51minutové, bude letos desátého prosince. Plně pozorovatelné ale bude jen z Asie a Austrálie. Češi si na další úplné zatmění Měsíce budou muset počkat do 28. září 2015.
 

Zcela nejdelší měsíční zatmění 21. století nastane 27. července 2018. Potrvá 104 minut a obyvatelé České republiky jej podle astronomů uvidí za ještě lepších podmínek než to středeční.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

tn.cz / ČTK

Diskuze

15.6. | 23:11 Tomáš Hrdlička
0
Náhlasit nevhodný komentář
už leze ven pacholek kulatej :D
15.6. | 21:41 sany1
0
Náhlasit nevhodný komentář
michala12345 -ty zaje.baná buz.no proč sem se.reš politiku ty ku.ndo
15.6. | 21:33 undatra
0
Náhlasit nevhodný komentář
U nás leje jako z konve , takže není nic vidět . Pro toho experta ,michala 12345 , nebýt revoluce , o internetu by nikdo ani nevěděl a počítač z tuzexu by byl jen pro movité.
15.6. | 19:32 Tomáš Hrad
0
Náhlasit nevhodný komentář
Přeji všem co nejméně oblačnosti při sledování zatmění: http://www.facebook.com/meteohydro. :D
14.6. | 15:17 rickczsum
0
Náhlasit nevhodný komentář
michala12345: Google Vám dokáže poradit, kam se s problémem obrátit. Stačí umět hledat a on se nejaký ten psycholog najde
14.6. | 15:12 Lubomír Sopůšek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jeětě se k zatmění cca ve 23:10 přidá ISS
14.6. | 15:03 Lubomír Sopůšek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Proč se vždy najde nějaký dement, který do článku majícího nic společného s politikou, ji sem začne srát?
13.6. | 15:35 anna borkova
0
Náhlasit nevhodný komentář
V čechách,máme zatmění,už od revoluce,,a nepíše se o tom..