Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.9. 2014 11:10
Úmrtí novorozence

Cena za smrt miminka? Soud přiznal rodičům odškodné 600 tisíc

Miminko - ilustrační foto
Zdroj: TV Nova

Oblastní nemocnice Trutnov musí zaplatit 600.000 korun rodičům novorozence, který zemřel v roce 2007 několik hodin po porodu. Dnes o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. Soudy již dříve rodičům dítěte přiznali 480.000 korun. Dnešní verdikt není dosud pravomocný.

Podle soudce Jana Fifky nemocnice při porodu nepostupovala zcela správně, když nebyl zajištěný kontinuální monitoring plodu, který rodička odmítala. "Zaměstnanci nemocnice měli pacientku informovat, že její odmítání monitoringu může mít negativní následky, měli si vyžádat takzvaný negativní revers," řekl Fifka. Podle něj bylo nutné brát ohled na to, že novorozenec byl prvorozeným dítětem rodičů.

 

Rizikový porod koncem pánevním se uskutečnil v květnu 2007, dítě zemřelo krátce po porodu na následky nedostatku kyslíku. "Po porodu byl úplně šedivý a modrý, hned ho odnesli a už jsme ho neviděli. Na oddělení byl chaos," řekla dříve u soudu žalobkyně.

 

 

Kvůli tomuto porodu opakovaně stanul před trestním soudem senátor a lékař Pavel Trpák (ČSSD). Obžaloba mu původně vytýkala to, že nedostatečně sledoval těžký porod. Krajský soud v Hradci Králové jej zprostil obžaloby. Předtím okresní soud Trpákovi opakovaně uložil podmíněný trest. Krajský soud nakonec dospěl k závěru, že Trpák sice nepostupoval zcela správně, ale neprokázala se příčinná souvislost mezi jeho jednáním a smrtí novorozence.

ČTK, ana TN.cz
Reklama