Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 7. 2011

Česká Wikipedie má už 200 tisíc článků!

Wikipedia
Zdroj: Oficiální zdroj
Wikipedia

Česká mutace internetové encyklopedie Wikipedie přesáhla hranici 200 tisíc článků a stala se tak historicky nejobsáhlejší českou encyklopedií, když překonala dosud největší Ottův slovník naučný. Ve čtvrtek to uvedl předseda Wikimedia ČR Michal Reiter.

"Ta hranice byla pokořena ve středu 6. července a my snad můžeme říci, že jsme se s konečnou platností stali největší českou encyklopedií všech dob," uvedl na čtvrteční tiskové konferenci Reiter.
 
Ten také poznamenal, že česká verze Wikipedie překonala Ottův slovník naučný o více než 10 tisíc hesel a mezi více než 250 cizojazyčnými verzemi Wikipedie zaujímá 18. místo.
 
"Na prvním místě je anglická Wikipedie s více než 3,6 milionu článků, následuje verze německá. Všechny jazykové verze nasbíraly dohromady přes 19 milionů článků, což činí z Wikipedie největší encyklopedii světa," doplnil zakládající člen Wikimedia ČR Pavel Hrdlička.
 
Celosvětově vznikne na Wikipedii za den zhruba 8000 článků. V České republice jde o průměrně 100 článků denně.
 
"Síla této encyklopedie je v tom, že ji může editovat každý. Není vůbec nutné se přihlašovat," vysvětlil správce české Wikipedie Matěj Baťha. "Zpočátku to bylo označováno jako velká slabina celého projektu. Právě tento mechanismus je ale největší kontrolou, protože může být každý článek kontrolován každým našim uživatelem," dodal.
 
Podle vedení české mutace encyklopedie jsou v České republice editorů Wikipedie stovky. Aktivních uživatelů, kteří udělají alespoň pět editací za měsíc, je v současné době 679, velmi aktivních editorů (100 a více editací měsíčně) je 89.
 
"Největším přispívatelem do české Wikipedie je Antonín Vítek z Akademie věd, který již vložil skoro 30 megabitů informací," uzavřel Baťha.
 
Českou mutaci Wikipedie navštíví denně 100 až 120 tisíc uživatelů.

Mediafax
Reklama