Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.6. 2013 20:59
Překvapivá statistika

Česko je zemí stalkerů! Pronásledování čelí tisíce lidí! PŘÍBĚHY OBĚTÍ

Zdroj: Televizní noviny

Už třetím rokem je v Česku nebezpečné pronásledování, tedy takzvaný "stalking“, trestným činem. Dosud bylo za tuto formu teroru pravomocně odsouzeno 602 lidí, podle odborníků se však jedná jen o zlomek skutečného počtu takto pronásledovaných. V mnoha případech se totiž oběti bojí zavolat policii.

Posílají svým obětem i stovky sms a emailů denně, pronásledují je na ulici, čekají u jejich práce, neustále jim volají či obtěžují jejich známé. Stalkeři dokážou proměnit lidský život v utrpení. Mnohdy se navíc může jejich pronásledování zvrhnout a na řadu přijdou nejrůznější výhružky.

 

Za nebezpečné pronásledování přitom hrozí i vězení. "Za stalking bylo dosud odsouzeno celkem 602 osob, přičemž 77 z nich dostalo nepodmíněný trest odnětí svobody,“ přiblížila mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

 

Statistiku přitom možná brzy rozšíří i pětapadesátiletý Jan Lupták z Chrudimi. Ten si už za nebezpečné pronásledování své exmanželky loni odseděl šestiměsíční trest. Nyní je ve vazbě znovu. Hned po propuštění se totiž k pronásledování své bývalé ženy vrátil. „V případě prokázání viny a odsouzení hrozí muži až jeden rok odnětí svobody,“ dodal policejní mluvčí Jiří Tesař.

 

 

Mezi pronásledovatele však nepatří pouze muži. Naopak. Mezi stalkery je i řada žen. Příkladem může být případ devětadvacetiletého Tomáše z Mostu, kterého pronásledovaly na každém kroku dvě ženy celých deset let. A důvod? Jedné z nich se zastal na maturitním plese. Od té doby ji ale měl i s její matkou v patách.

 

"Chodily mi desítky sms denně, MMSky, maily. Už jsem nebral cizí telefony. Během pár dní zjistily, kde pracuju, takže začaly postávat u zaměstnání,“ popsal Tomáš.

 

 

Jedna z nich – Eva Kupková, však jeho tvrzení popírají. "To není vůbec pravda, on lže. To není pravda, opravdu,“ reagovala. Obě ženy přitom vězení unikly. Evě Kupkové i její dceři Barboře totiž soud nařídil psychiatrickou léčbu.

TN.cz