606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.6. 2010 14:40

Česko má nejlepší hasiče v Evropě

Titul mistra Evropy v soutěži TFA - Nejtvrdší hasič přežije, která se o víkendu konala v německém Lipsku, už potřetí obhájil hasič Lukáš Novák z Pardubického kraje.

V soutěži družstev patří první i druhé místo českým týmům, informovala v pondělí agenturu Mediafax mluvčí hasičů Ivana Svitáková.

Vrcholné evropské soutěže se zúčastnilo 117 borců včetně dvanáctičlenné české reprezentace. "V hlavní mužské kategorii zvítězil Lukáš Novák a získal i celkové absolutní vítězství. V soutěži družstev patří první a druhé místo českým týmům. Mezi nejtvrdšími hasiči se neztratili ani ostatní reprezentanti. Hned osm českých hasičů se v silné evropské konkurenci dostalo v absolutním pořadí do první dvacítky," řekla mluvčí.

Prvenství si z Lipska kromě Lukáše Nováka, odváží také Vladimír Vysocký z Olomouckého kraje v kategorii M50. Stříbro vybojoval Josef Vlk ze Zlínského kraje v kategorii M40, bronz získal v kategorii M30 Tomáš Zobaník z Olomouckého kraje a v kategorii M35 Jan Semerádt z Libereckého kraje.

Soutěž je pojata jako simulace zásahové činnosti a hasiči při ní soupeří v zásahovém kabátu, přílbě a s dýchacím přístrojem. Soutěž TFA se skládá ze čtyř disciplín, hlavní je běh s požárními hadicemi a proudnicí na určenou vzdálenost. Překážkový běh zahrnuje splnění tří a více dílčích úkolů, které se plní ve stanoveném pořadí. "Například údery kladivem v hammer boxu, překonání dvoumetrové bariéry, přenos raněného, přenášení barelů. V další disciplíně hasič vyleze po lešení a vytáhne břemeno nahoru pomocí lana a potom sestoupí dolů. Soutěž je zakončena výstupem po schodech ve výškové budově," ukončila Svitáková.

Tento extrémní závod klade značné nároky na fyzickou kondici účastníků a soutěže v disciplínách TFA svojí atraktivitou a náročností patří mezi divácky nejpopulárnější hasičské sporty.