Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.3. 2014 08:41
Lékařská výpomoc

Česko na Ukrajinu posílá další letecký speciál pro zraněné, bude to stát BALÍK

Krvavé protesty na Ukrajině - 8
Zdroj: isifa.com

Česko ve čtvrtek vyšle do Kyjeva další letecký speciál, který by měl dopravit zraněné ukrajinské demonstranty k léčení do tuzemských nemocnic.

Přiletět by mělo deset až 15 lidí, řekl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. České nemocnice se již starají o 27 pacientů, kteří byli k léčení dopraveni minulý týden.


Podle Nováka se dnes vpodvečer rozhodlo, že bude pokračovat mise z minulého týdne v rámci humanitárního programu Medevac. Vyslání leteckého speciálu bude ještě na středečním jednání probírat vláda. "Samozřejmě nepředpokládáme, že budou nějaké problémy," řekl ČTK Novák. Rozpočet druhé humanitární mise bude 8,5 milionu korun. Na první převoz zraněných Ukrajinců vnitro vyčlenilo deset milionů korun.


Podle Nováka by pro zraněné měl ve čtvrtek ráno letět podobně jako před týdnem armádní Airbus ve speciální zdravotnické úpravě. Letadlo se vrátí do Česka hned ve čtvrtek. O pacienty se podle Nováka budou starat lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici a v Motole. Jako záloha má být připravena Ústřední vojenská nemocnice.


Ve Všeobecné fakultní nemocnici se od minulého týdne léčí osm pacientů, o stejný počet se starají v Ústřední vojenské nemocnici. Motol se stará o 11 zraněných Ukrajinců. Jejich zdravotní stav je většinou stabilizovaný.


Ukrajinci jsou do ČR převáženi v rámci programu Medevac, který spadá pod ministerstvo vnitra a funguje jedenáctým rokem. Před příletem zraněných Ukrajinců bylo do českých nemocnic převezeno 165 pacientů z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Čečenska, Iráku, Pákistánu, Afghánistánu, Kambodže, Libye, Barmy a Sýrie.

tn.cz / ČTK