Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.10. 2014 21:32
Novela o přestupcích

Chuligáni? Zahalené bude čekat pokuta 10 tisíc!

Zdroj: TV Nova

Stát vytáhl do boje s drobnou kriminalitou - chce si došlápnout třeba na zloděje, chuligány a vandaly. Zkrátka na ty, kteří svoje prohřešky často opakují. Nově by se měly zapisovat v centrálním registru přestupků a za recidivu platit vysoké pokuty. Alespoň s tím tedy počítá novela zákona, kterou podpořila vláda.

Známe to všichni, "fanoušci" mířící na stadion, kteří mají zahalené obličeje. Myslí na ně ale i novela zákona o přestupcích. Stačí, aby si někdo při cestě na stadion zahalil obličej a už se mu pomalu píše pokuta i 10 tisíc korun. A co je hlavní - jeho jméno zůstane v registru a pokud to zopakuje, pokuta poroste - až k patnácti tisícům.

 

"Po pětadvaceti letech je konečně nakročeno k tomu, abychom měli jednotnou evidenci přestupků. Aby to nebylo roztříštěné jako dnes, ale aby se dalo zjistit, že ten konkrétní občan už nějaký přestupek spáchal nebo ne," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

 

A nejde jen o chuligány - platil by i ten, kdo pravidelně ruší noční klid. Sankce je ale připravená i pro někoho, kdo založí černou skládku. Na poprvé mu hrozí pokuta 50 tisíc a když se nepoučí, zaplatí až 75 tisíc. "Nejsme proti zpřísnění přestupků, jenom se obávám, že ve většině případů zůstanou nevymahatelné," řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

 

Příklad za všechny, který politiky postrčil k tomu, aby situaci začali řešit je případ Petry Zajíčkové- policistky, kterou autem zabil zfetovaný muž. Když ho hlídka pronásledovala, netušila, že přestupků na kontě má nejmíň 11 a za volantem nemá co dělat.

TN.cz / TV Nova / Klára Brunclíková a Tereza Šnoblová