Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Aktualizováno 11.4. 2012 12:46

Státní maturity se opět mění. Přečtěte si, na co si dát pozor!

Státní maturita v letošním roce zaznamená čtyři zásadní změny, řekl ve středu ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Pavel Zelený. Mění se například způsob hodnocení písemných prací, který prý možná zvýší míru neúspěšnosti maturantů.

Státní maturita odstartuje 2. května letošního roku didaktickými testy. Maturanti budou psát nejdříve písemné, potom následují ústní zkoušky.

 

Změnu čeká termín vydávání vysvědčení, protokolů a výpisů dokumentů. Výpis výsledků didaktických testů bude 15. května. Maturitní vysvědčení dostanou žáci tři pracovní dny po ukončení ústních a profilových zkoušek ve škole, respektive po předání výsledků školou.

 

Protokol o výsledcích společné části maturitní zkoušky bude pro jarní termíny maturit vydávaný 16. června, pro podzimní pak 25. září.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ÚLEVA PRO STUDENTY! Senát schválil roční odklad maturity z cizího jazyka!

 

V případě komplexních zkoušek se mění pravidla opravných zkoušek – studenti opakují pouze tu dílčí zkoušku, kterou neudělali. Oproti loňskému roku tedy nemusí opakovat všechny dílčí zkoušky znovu.

 

"Čtvrtá zásadní změna, která bude mít podle mě největší dopad, je nový systém hodnocení písemných prací," uvedl Zelený.

 

Odpovědnost za hodnocení písemných prací přechází ze škol na stát. Systém hodnocení bude probíhat v režii CERMAT, který nasmlouvá hodnotitele písemných prací a bude je i platit. Nebudou to už ředitelé škol. CERMAT stanoví také přidělování písemných prací hodnotitelům. Ty budou hodnotit vždy učitelé z jiných škol – hodnocení bude přísně anonymní. Místo šesti tisíc hodnotitelů ve školách bude písemné práce hodnotit tým asi osmi set hodnotitelů CERMAT. Tito hodnotitelé absolvovali trénink zaměřený na kalibraci přísnosti. Náročnost školení dokládá Zelený faktem, že závěrečné certifikační zkoušky složila pouze polovina těch, kteří do tréninku nastoupili.

 

Důvodem změny hodnocení je zvýšení nezávislosti hodnocení písemných prací a snížení administrativní zátěže škol.

 

"Očekáváme nárůst neúspěšnosti u písemných prací," uvedl Zelený. U písemek z němčiny by neúspěšnost mohla narůst o šest až devět procent, u písemek z angličtiny o dvě až čtyři procenta. U písemek z českého jazyka by se neúspěšnost mohla zvednout o jedno až dvě procenta.

 

Zkouška
Zdroj: Mediafax

 

Riziko zvýšené neúspěšnosti se bude týkat podle CERMAT zejména tzv. rizikových oborů s vyšší až vysokou neúspěšností. Hodnotitelé nebudou znát ani střední školu, ani obor studia žáků, jejichž písemné práce budou hodnotit. Hodnocení bude tedy anonymní a stejně přísné pro všechny studenty.

 

K jarnímu termínu maturit se přihlásilo 103 100 studentů, oproti loňskému roku toto číslo představuje nárůst zhruba o pět procent. 'Nových' maturantů je 95,3 tisíce, tedy o tři procenta méně studentů než loni. Zároveň však bude na jaře letošního roku skládat maturitu také 7,8 tisíce 'loňských' maturantů, tedy asi 7,6 procenta všech.

 

Oproti loňskému roku si maturanti častěji vybírají jako povinný předmět matematiku. Loni z ní maturovalo 39 tisíc studentů, letos 41,8 tisíce. O matematiku projevují zvýšený zájem všechny obory s výjimkou zdravotnických. Důvodem je nejspíš vysoká neúspěšnost maturit z němčiny.

 

Stejně jako loni však maturanti chtějí raději skládat zkoušku z angličtiny než z němčiny. Meziročně poklesl zájem o maturitu z němčiny o 28 procent. Mezi studenty však o 16 procent naopak stoupl zájem o maturitu z ruštiny.

 

Od roku 2013 bude platit tzv. plný model maturitní zkoušky. Maturanti budou muset místo dvou složit tři povinné zkoušky společné části maturity: z českého jazyka a literatury, cizího jazyka a pak si budou moci zvolit předmět z matematiky, občanského a společenskovědního základu nebo informatiky. Oproti letošnímu roku tak bude nově povinná maturita z cizího jazyka. CERMAT se obává nárůstu neúspěšnosti z 10 na 15 až 18 procent, v rizikových oborech z 28 na 40 procent. I přesto si Zelený nemyslí, že by bylo vhodné model měnit.

 

"Teď podnikat kroky proti tomu, aby se změnil model maturit pro rok 2013, považuji za šílenost. Jediné, koho by to postihlo, by byly děti. Já proti změně varuji. Pokud někdo chce změnit model maturit, tak hovořme o horizontu dvou tří let," uvedl Zelený.

 

Vyzkoušejte si ukázky testů, které skládali maturanti minulý rok!

Přinášíme vám ukázky testů, které jsou veřejné přístupné.

MATEMATIKA


Matematika dopadla minulý rok nejhůře ze všech testovaných předmětů. Její lehčí verzi nezvládlo přes 48 procent studentů.


Vyzkoušejte si maturitu z MATEMATIKY: TEST + VÝSLEDKY


ČESKÝ JAZYK

Maturita z mateřského jazyka dopadla o poznání lépe než matematiky. Lehčí verzi testu nezvládlo 22 procent studentů.

Vyzkoušejte si maturitu z ČESKÉHO JAZYKA: TEST + VÝSLEDKY

ANGLICKÝ JAZYK


Cizí jazyky dopadly o něco lépe než matematika, ale hůře než jazyk český. Lehčí verzi maturity z anglického jazyka nezvládlo 34 procent studentů.

Vyzkoušejte si maturitu z ANGLICKÉHO JAZYKA: TEST + VÝSLEDKY


NĚMECKÝ JAZYK


Němčina skončila co do neúspěšnosti studentů na druhém místě hned za matematikou. Lehčí verzi maturity z němčiny nesložilo 40 procent zkoušených studentů.

Vyzkoušejte si maturitu z NĚMECKÉHO JAZYKA: TEST + VÝSLEDKY

 

tn.cz / mediafax / kos