Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.4. 2010 14:35

Co je den smutku a co státní smutek?

Česká republika nemá žádný zákon o státním smutku. O tom, zda bude vyhlášen státní smutek nebo den smutku rozhoduje vláda. Ta rozhoduje i o jeho formě.

O podobě státního smutku či dne smutku rozhoduje vláda společně s prezidentem. "Pro státní smutek platí většinou přísnější kriteria. Pro den smutku jsou vydávána většinou doporučení a výzvy," řekl advokát Jan Černý. Vláda většinou vyzve k vyvěšení vlajek na půl žerdi na veřejných budovách, či k držení minuty či více minut ticha.


POSLECHNĚTE SI: Rozhovor s advokátem Janem Černým

 

"Česká republika nemá žádný zákon který by upravoval, jak má den smutku či státní smutek vypadat. Je to pouze zvykové právo," řekl odborník na společenská chování a etiketu Ladislav Špaček. Státní smutek je například definován v zákoně o loteriích, který říká, že se v den státního smutku nesmějí provozovat kurzové sázky a hazardní hry, jako třeba ruleta.


PODÍVEJTE SE: Rakev s prezidentem Kaczyňským dorazila do Varšavy


 

"Rozdíl mezi dnem smutku a státním smutkem je v tom, že státní smutek je zakotvený v zákoně o loteriích, řekl mluvčí vicepremiéra a ministra zahraničních věcí Filip Kanda. "V den smutku nejsou vydávána žádná omezení, je vydána pouze výzva aby na všech vládních a veřejných budovách visely vlajky na půl žerdi či v půli stožáru," informoval Kanda.

 

Takto budou uctěny i oběti polského leteckého neštěstí u Smolensku. Lidé byli také vyzváni k držení minuty ticha v sobotu v pravé poledne.


ČTĚTE TAKÉ:

Vláda na víkend vyhlásila dny smutku k uctění polských obětí

 

"Pro organizátory kulturních, společenských a sportovních akcí není většinou vydáváno žádné závazné nařízení. Měli by jen zvážit jakou vhodnou formou uctí památku obětí," řekl Kanda.

 

Sportovní fanoušci uctí oběti letecké katastrofy u Smolensku většinou minutou ticha před začátkem sportovního utkání.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Fanoušci o víkendu o sport nepřijdou, mrtvé Poláky uctí minutou ticha

 

Uctění obětí minutou ticha před představením volí většinou i divadla. Hudební divadlo v Karlíně má v neděli na programu Polskou krev. "Rozverná opereta Polská krev od Oskara Nedbala byla napsána jako pocta polskému národu a jeho nátuře. Její nedělní představení bude naopak naší poklonou a podporou Polsku v jeho nejtěžších chvílích," řekl mluvčí divadla Tomáš Matějovský, s tím, že divadlo možná rozhodne ještě o další formě uctění památky obětí.

 

Ředitel Národního divadla Ondřej Černý zatím o formě uctění památky nerozhodl. Program zatím zůstává beze změny. "O formě jakou uctíme oběti katastrofy rozhodneme ve středu," řekl ředitel.

 


ČTĚTE TAKÉ:

České firmy s polskými vlastníky drží smutek za oběti polského leteckého neštěstí
 

V den smutku zněly v minulosti sirény a zvony


Dny smutku byly v Česku vyhlášeny již několikrát. Naposledy to bylo v roce 2005 v den pohřbu papeže Jana Pavla II - 8. dubna. Vlajky visely na veřejných budovách na půl žerdi. V poledne se na několik minut rozezněly kostelní zvony.

 

V roce 2005 vyhlásila vláda ještě jeden den smutku. Poprvé byl vyhlášen už na 5. ledna, kdy Češi uctili oběti ničivého zemětřesení a vlny tsunami v jihovýchodní Asii. V poledne se rozezněly sirény. Lidé drželi minutu ticha a z kostelů zněly zvony.

 

K pietě vyzval tehdejší premiér Vladimír Špidla i po útocích v madridském metru v březnu 2006.

 

Státní smutek byl v Česku naposledy vyhlášen 14. září 2001 po teroristických útocích na newyorská dvojčata. V celé zemi se v poledne rozezvučely sirény a kostelní zvony, lidé drželi tři minuty ticha. Činnost přerušily kasina a sázkové kanceláře.Vláda v září 2001 také doporučila, aby organizace zvážily konání veřejných akcí, které by mohly narušit důstojný průběh státního smutku.

muf tn.cz / Mediafax / ČTK