Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 7. 2011

ČSSD: Nad pronájmem nových stíhaček by měl panovat široký konsenzus!

Petr Hulinský
Zdroj: Mediafax
Petr Hulinský (ČSSD)

Ministerstvo obrany by mělo při výběru nových stíhaček, které budou chránit český vzdušný prostor, směřovat k nejširšímu možnému politickému konsenzu.

V pondělí to uvedl místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Hulinský (ČSSD) s tím, že pronájem stíhaček Gripen končí v roce 2014.

"Ministerstvo obrany již zahájilo s ohledem na skončení pronájmu stíhacích letounů JAS-39 Gripen v roce 2014 proces, na jehož konci má být jasno, jaké stíhačky budou chránit český vzdušný prostor," řekl v pondělí Hulinský s tím, že již byli osloveni potenciální dodavatelé stíhacích letounů v USA, Švédsku, Francii a konsorcium Eurofighter.

Proces výběru však podle poslance sociální demokracie není jednoduchý, a stát musí vybírat nejen podle příznivé ceny letounů, ale i jejich kvality, schopností a efektivnosti.

PSALI JSME TAKÉ:
Šéf pražské ČSSD Hulinský rozdal vloni přes tři miliony korun! Většinou na sport


"Je zcela nezbytné, aby byl výběr letounu předmětem co nejširšího politického konsenzu. Vždyť se vybírá letoun, který by měl v naší armádě sloužit v dlouhodobém horizontu 20 až 30 let," prohlásil Hulinský a pokračoval: "Válcování opozice, jaké pravicová koalice nyní v parlamentu předvádí, a nerespektování zásad strategického rozhodovacího procesu, by zde rozhodně nemělo mít místo."

Vláda se prý může poučit na několika případech z minulosti. Hulinský poukázal na případy výroby 72 bitevníků L-159 či na kauzu letounů CASA.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax