Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.1. 2012 16:37

Dobeš chtěl zkrátit školní přestávky, rychle ale couvnul

Ministr školství Josef Dobeš
Zdroj: Mediafax

Přestávky mezi vyučovacími hodinami by se mohly zkrátit z deseti na pouhých pět minut. Navrhuje to připravovaná vyhláška ministerstva školství.

Prý kvůli tomu, aby měli ředitelé škol možnost zkrátit tak vyučovací den. Materiál předložilo ministerstvo k připomínkám vládě, informoval v úterý mluvčí úřadu Patrik Kubas.

 

ČTĚTE TAKÉ:

UZAVŘELI ŠKOLY! Kvůli nebezpečnému azbestu
 

"Přestávky mezi vyučovacími hodinami jsou nejméně pětiminutové, jedna přestávka v dopoledním vyučování musí trvat nejméně 15 minut. Přestávka mezi dopoledním a odpoledním vyučováním trvá nejméně 30 minut," citoval Mediafaxu návrh vyhlášky mluvčí ministerstva Patrik Kubas.
 

Materiál zavádí povinnost školy umožnit pobyt žákům v jejích prostorách v době mezi dopoledním a odpoledním vyučování, tedy po trvání "polední přestávky". V této době také škola nad žáky vykonává dozor. Zkrácením polední přestávky si ministerstvo slibuje zajistit bezpečí žáků.
 

"Opatření má význam především pro nejmladší žáky, obecně pak významně snižuje možnost úrazů žáka, pohybu v rizikovém prostředí (včetně např. kouření). Škole se také poskytuje větší prostor pro sestavení rozvrhu školy, zejména s ohledem na žáky dojíždějící z okolí. MŠMT zaznamenává řadu případů, kdy jednání škol a jejich zřizovatelů s dopravci jsou neúspěšná a žákům o pět až deset minut ujíždí spoj domů a musí čekat řádově hodiny na další spoj,“ vysvětluje ministerstvo v návrhu.
 

Kontroverzní vyhláška, která zjevně neřeší, kdy si tedy děti budou moci mezi vyučováním odpočinout, když budou mít už takhle krátké přestávky zkráceny na polovinu, by mohla být účinná již od začátku 2. pololetí školního roku 2011/2012.

 

Již po obědě ovšem zdá se osvícenějším členům vedení ministerstva školství tato skutečnost došla a situace se obrátila. "Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš (VV) svolal poradu vedení, která se jednoznačně usnesla, že změna by nebyla ve prospěch žáků, a proto se vrací k původnímu znění. Kratší přestávka by totiž žákům neumožnila dostatečnou přípravu na další hodinu a nezajistila jim prostor pro splnění hygienických potřeb," uvedlo v půl třetí odpoledne ministerstvo.

 

Dobeš také musel dnes vysvětlovat premiéru Nečasovi problémy s čerpáním unijních dotací. Evropská komise totiž  ve své hodnotící zprávě zkritizovala, jak Česko pracuje s operačním programem Vzdělávání pro konkurenceschopnost, a příděl peněz jeho prostřednictvím do odvolání zastavila.

 

Ministr premiérovi vysvětlil, že za všechn o může bývalý náměstek Jan Vitula (TOP 09). "Odchodem pana Vituly jsme odblokovali čerpání," uvedl Dobeš s tím, že Vitula po dvou a půl letech na ministerstvu dokázal požádat Evropskou komisi pouze 0,32 procenta možných peněz. "Nyní jsme na 10,3 procentech. Po roce. On na to měl dva a půl roku, aby dosáhl 0,32," uvedl ministr s tím, že drtivá většina problémů s čerpáním programu je problémem bývalého náměstka.

 

Sám premiér v tiskovém prohlášení podotknul, že většina problémů v programu skutečně spadá do let 2008 až 2009. "Vzniklé problémy týkající se současné vlády jdou na vrub především některým krajům. Zdůraznil jsem panu ministrovi nutnost vyřešit všechny tyto problémy do dubna letošního roku, aby nedošlo k zastavení proplácení prostředků pro tento operační program. To mi bylo jednoznačně přislíbeno," napsal Nečas.

 
 

 

hel tn.cz / Mediafax
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama