Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.3. 2012 15:38

Polské klobásy obsahují úlomky kostí. V Česku je prodával Lidl

Polský výrobce potravin Pikok má problém s českou veterinární správou. Ta s firmou zahájila správní řízení kvůli klobáskám, které dovážela do Česka. Všechny mířily do prodejen Lidl.

Přítomnost drůbeží bílkoviny s úlomky kostí objevili během inspektoři Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj (KVS) ve frankfurtských klobáskách značky Pikok. Uzeniny dále mířily do řetězce Lidl, sdělil ve čtvrtek agentuře Mediafax mluvčí veterinární správy Josef Duben.

 

Klobásky do Česka dovážel polský výrobce. Kontrolní orgány navíc dále zjistily, že u slezské klobásky, rovněž značky Pikok, je o pět procent více tuku, než byla maximální uvedená hodnota. Další nedostatky se týkaly menšího obsahu masa, než výrobce uváděl na etiketě.

 

"Šlo o distribuční centrum ve středočeských Cerhovicích, které dodává do obchodního řetězce Lidl," dodal na dotaz Mediafaxu Duben. Současně se prokázalo, že klobásy si již čeští spotřebitelé zakoupili. Celkem se prodalo 1485 kusů frankfurtských klobás a 432 kusů slezských klobás. "Šlo o necelých 500 kilogramů," upozornil mluvčí.


ČTĚTE TAKÉ:

Omyl v masokombinátu: místo jedlé soli používali technickou sůl na silnice

 

Podle Dubna krajská veterinární správa zahájila s distributorem správní řízení, protože zjistí-li se drůbeží maso tam, kde je uvedeno pouze vepřové, tak to je špatně. "Nedostatky sice nesouvisejí se zdravotní nezávadností, avšak týkají se klamavého značení na etiketě," dodal Duben.

 

Výrobky podle mluvčí Lidlu Lucie Borovičkové již v prodejnách nejsou. Z pěti vzorků, které veterináři odebrali, prý kontrolou neprošly dva. "Duplicitní vzorky byly vyšetřeny v akreditované laboratoři a nález Státní veterinární inspekce se potvrdil pouze u jediného vzorku. Toto pochybení bylo pravděpodobně způsobeno technologickou nekázní na straně dodavatele," vysvětlila s tím, že postup inspekce, která informace předala médiím, je nestandardní.


"Od okamžiku doručení výsledků kontroly běží lhůta pěti dní na možnost podání námitek proti nálezu SVS a tato lhůta ještě zdaleka neuplynula," doplnila s tím, že výsledky Lidl dostal v úterý.

klab tn.cz / Mediafax