Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.8. 2013 08:27
Rozhodnutí soudu

Větší než malé množství? Vláda to určit nemůže, rozhodl Ústavní soud

Marihuana
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Ústavní soud zrušil část trestního zákoníku, díky které vláda směla prostřednictvím svého nařízení určit trestné množství drog. Právní úprava byla neústavn.

Soudci zrušili část trestního zákoníku, v němž bylo definované trestné množství drog. Zrušili také část vládního nařízení včetně tabulky vymezující "větší než malé množství" jednotlivých omamných a psychotropních látek. Soudy tak nyní musejí v jednotlivých kauzách rozhodovat podle konkrétních okolností a dřívější judikatury.
 

Návrh podal Okresní soud v Liberci. Dospěl k závěru, že zmocňovací ustanovení je v rozporu s ústavním pořádkem a porušuje právní zásadu, podle které nelze uložit žádný trest bez opory v zákoně. Vládní nařízení je norma nižší právní síly, a tak údajně nemůže zakládat trestnost činu.
 

Okresní soud konkrétně řeší případ ženy obžalované z přechovávání pervitinu. Pro rozhodnutí o trestnosti je také v její kauze klíčové posouzení, zda měla "větší než malé množství" drogy. Kvůli pochybnostem o ústavnosti právní úpravy přerušil okresní soud řízení a obrátil se na Ústavní soud. Nyní by se měl k případu vrátit.
 


Napadené ustanovení trestního zákoníku přesně říkalo, že vláda nařízením stanoví, "jaké je množství větší než malé" u drog a jedů. Návazné vládní nařízení platilo od ledna 2010. Například u pervitinu stanovovalo jako větší než malé množství dva gramy, u kokainu gram, u hašiše pět gramů.

tn.cz / ČTK / hmr