Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.5. 2013 18:47
MAPA SRÁŽEK předpověď počasí

Kdy přestane konečně pršet? Ženou se na nás VELKÉ LIJÁKY a povodně!

Počasí - déšť
Zdroj: Thinkstockphotos

Déšť, déšť a zase déšť. Nic jiného nás nečeká ani na začátku června. Pršet bude přinejmenším ještě týden. A k tomu všemu navíc hrozí povodně. Pozor by si tedy měli dát i vodáci, kteří i přes nepřízeň počasí zamíří na české řeky.

Kazisvět, který nám takhle zošklivil konec jara, už má své jméno. Meteorologové mu říkají Frederik a jde o název oblasti nízkého tlaku vzduchu, která setrvává nad střední Evropou. Právě kvůli téhle tlakové níži nám stále prší.
 

 

Lepší to v přístích dnech bohužel ani nebude. Spíše horší. Vydatně pršet bude zejména dnes a pak v sobotu, ale i v ostatní dny se očekávají přeháňky a déšť. "Během dneška se déšť rozšíří postupně od východu na celé území. Místy, hlavně v Krušných horách, Krkonoších a v Jizerských horách může spadnout až 30 mm srážek. Deště budou už dnes večer od jihovýchodu slábnout," uvedl meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.
 

Mapa srážek (květen 2013) - 4
Zdroj: Meteopress


 

VÝHLED SRÁŽEK O VÍKENDU

Voda z nebe nás ale potrápí i o víkendu. V pátek očekáváme místy déšť nebo přeháňky – na horách spadne až kolem 10 mm, na zbytku území se budou srážkové úhrny pohybovat mezi 2 až 8 mm.
 

Mapa srážek (květen 2013) - 1
Zdroj: Meteopress

 

Nejhorší to bude v sobotu. "Očekává se zataženo až oblačno, déšť nebo přeháňky. Místy budou srážky trvalejší a vydatnější – spadne až kolem 30 mm, na horách dokonce až 50 mm," varovala Honsová.

 

 

Mapa srážek (květen 2013) - 2
Zdroj: Meteopress

 

V neděli pak bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky – v Čechách spadne až 10 mm, na horách až kolem 15 mm. Převážně velkou oblačnost s občasnými srážkami přinese i počátek příštího týdne.
 

Mapa srážek (květen 2013) - 3
Zdroj: Meteopress

 

Právě očekávaný sobotní příval dešťů přiměl Český kanoistický svaz, aby raději varoval vodáky před hrozícími povodněmi. Výrazně se zvednou hladiny řek na severu a západě Čech. Někde dosáhnou až stupně povodňové aktivity. Informoval o tom Vojtěch Jančar z kanoistického svazu. Díky dešti by mohl být dostatek vody v horských peřejnatých úsecích řek, tyto úseky jsou však vhodné jen pro velmi zkušené a dobře vybavené vodáky. "Sledovat tentokrát stavy vody se vyplatí, budou se měnit rychle," uvedl Jančar.

 

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA TÝDEN

V sobotu bude zataženo až oblačno, déšť nebo přeháňky. Místy srážky trvalejší a vydatnější. Noční teploty budou klesat k 11 až 7 °C, odpolední vystoupí na 14 až 18 °C, při trvalém dešti bude místy 12 °C.
 

V neděli bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. V nočních minimech naměříme 9 až 5 °C, odpolední teploty se zastaví mezi 15 až 19 °C, místy kolem 13 °C.
 

V pondělí bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo občasný déšť. Noční teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 13 až 17 °C. Mírný severní vítr 3 až 7 m/s.
 

V úterý bude převážně oblačno, ojediněle přeháňky. Noční teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 14 až 18 °C, na jihovýchodě až 20 °C. Mírný severní vítr 2 až 6 m/s.
 

Ve středu bude polojasno až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Noční teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 17 až 21 °C. Proměnlivý vítr do 4 m/s.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rozmarné léto: Podívejte se, jak vypadá na Šumavě

tn.cz / ČTK / gar