Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 5. 2014
odložené dítě

Do babyboxu v Plzni někdo odložil novorozenou holčičku. Je to 107. dítě

Norbert
Zdroj: TV Nova
Norbert - jedno z dětí zachráněných v babyboxu

V babyboxu na Denisově nábřeží v Plzni dnes dopoledne zdravotníci našli zdravou holčičku. Dostala jméno Ilonka a nyní je na novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice v Plzni. Jde o 107. dítě odložené do speciálních schránek v Česku, v Plzni je to druhé novorozeně.

Fakultní nemocnice nebude podle mluvčí Gabriely Levorové poskytovat o dítěti žádné informace. Mluvčí záchranné služby Václav Ondra řekl, že holčička byla na světě zřejmě jen několik hodin.
 

Po porodu byla omytá, neměla ale u sebe žádnou výbavičku ani dětské oblečení. "Byla pouze zabalená do čistého textilu, nějakých triček. Podle záchranářů, kteří ji odváželi, vypadala jako normální zdravá holčička," uvedl.
 

V republice je 60 schránek, připravuje se instalace dalších v Kadani a Kutné Hoře. První babybox byl otevřen v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně.
 

Schránky na odložené děti mají i své odpůrce, podle Výboru OSN pro práva dítěte odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.

tn.cz / ČTK / gar