Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 6. 2012
pomoc lesům

Dobrovolníci na Šumavě vysázeli 500 listnatých stromků. Pomohou proti kůrovci

I přes úmorné vedro přijelo v sobotu na Šumavu sázet stromky asi padesát dobrovolníků z celé republiky. Do šumavských lesů tak vysadili přibližně pět set sazenic listnáčů, které tyto lesy ochrání před kůrovcem.

Zhruba 500 buků, jedlí a jeřábů vysázeli dobrovolníci při akci Pomáháme Šumavě. Sázení se uskutečnilo na třech místech napříč celou Šumavou, na Modravě, na Rokytě u Srní a u Stožce, kde se do sázení během dne zapojilo více než 50 lidí z celé republiky.
 

"Děkujeme těm, kteří přijeli a rozhodli se trávit tento parný den sázením v lese. V porovnání s množstvím stromků, které do šumavských lesů letos vysadíme, je to sice kapka v moři, ale o to milejší pomoc. Lidé tak mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je pomáhat zelené Šumavě," uvedl Jiří Mánek, nastupující ředitel Správy Národního parku Šumava. Na Správě Národního parku Šumava teď je, aby zařídila zbytek. "Do konce roku chceme vysázet téměř 600 tisíc sazenic. Což je o 100 tisíc více než loni," doplnil Mánek.
 

Sázet stromky přijeli lidé ze Šumavy, ale i z Prahy nebo z Plzně. Jedním z nich byl Václav Vetýška z Plzně, který sázel stromky na Modravě. "Na Šumavu jezdím celý rok a mám tuhle část republiky nejradši. Neznám lepší způsob, jak jí pomáhat než to, že v lese vysadím stromky. Kdyby každý aktivista vysadil jeden stromek, dýchalo by se Šumavě lépe," řekl Vetýška.
 

Na stejném místě sázela i Jana Čechurová s manželem, která na Šumavu přijela z Kralovic na severním Plzeňsku. "Nechci čekat, až se Šumava zazelená sama. Příroda je mocná, ale my jsme do ní vstoupili. Jsem zoufalá z toho, když vidím, jak vypadá les na pramenech Vltavy," sdělila Jana Čechurová.
 

Od větší účasti odradilo dobrovolníky tropické počasí, které na Šumavě panovalo. "I ve stínu se dnes teploty pohybovaly okolo třiceti stupňů. Všechny to raději táhlo někam k vodě. Sám jsem při sázení propotil triko a musel si dávat pozor na pitný režim," popsal Pavel Pechoušek.
 

Těm, kteří se rozhodli bezplatně pomáhat tomu, aby se Šumava zase zazelenala, slíbilo vedení Správy Národního parku Šumava, že na místech, kde dobrovolníci sázeli, nechá vztyčit pamětní desky. Na nich budou vyrytá jména, těch, kteří na akci dorazili. Na místech sázení každý dobrovolník obdržel pamětní list. "Určitě chceme akci uspořádat znovu na podzim," uzavřel ředitel Jiří Mánek.

tn.cz / mediafax / gar