Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.6. 2014 10:46
Valorizace důchodů

Důchodci si polepší! O kolik se penze zvýší?

Důchodci
Zdroj: isifa.com

Seniorkám a seniorům by měly od příštího roku růst penze více než nyní. Vládní novelu zákona o důchodovém pojištění schválila Sněmovna. Penze se budou podle normy, která míří k projednání do Senátu, zvyšovat stejným tempem jako před úspornými opatřeními pravicového kabinetu.

Důchodci si od příštího roku polepší, Sněmovnou prošel návrh na zvýšení penzí. Příští rok má být valorizace ještě vyšší, penzisté by si měli polepšit v průměru o 200 korun měsíčně. Vládní předloha od příštího roku opět zavádí automatický růst penzí o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci. Nyní jsou zvyšovány o třetinu růstu spotřebitelských cen.
 

V příštím roce by se podle vlády měly starobní důchody navíc mimořádně zvýšit o 1,8 procenta, což by mělo kompenzovat nižší nárůst z minulých let. Zvýšení by podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) představovalo nárůst v průměru kolem 200 korun měsíčně.
 

Pro normu hlasovalo 126 ze 154 přítomných poslanců. Proti jich bylo 14.
 

Poslanci neschválili v souladu s postojem ministerstva práce a sociálních věcí návrh ODS, aby bylo mimořádné navýšení nahrazeno zvýšením základního výměru starobního důchodu z devíti na deset procent průměrné mzdy měsíčně.
 


Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo na konci loňského roku v Česku kolem 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň bylo 1,73 milionu. Od České správy sociálního zabezpečení dostávali v průměru 10 970 korun měsíčně. Letos od ledna valorizace činila průměrně 45 korun.
 

Tempo valorizace se podle předlohy vrátí do stavu před škrty vlády Petra Nečase (ODS), která zvyšování penzí přibrzdila na tři roky kvůli úsporám a udržení schodku státního rozpočtu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sexy důchodce v akci: Legendární Bruce Springsteen pořád stojí za hřích. Podívejte

Křik a pěsti: Dj Uwa se ostře pohádal s důchodcem! Podívejte se na video!

TN.cz / ČTK / hmr