Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.9. 2012 13:52
hlava státu nesouhlasí

Klaus vetoval důchodovou reformu. Nečas: To nebylo dobré pro vládu

Václav Klaus
Zdroj: Mediafax

Prezident vetoval zákony důchodové reformy, které například zavádějí druhý pilíř důchodového systému. Podobná reformní změna by podle Klause neměla být silově protlačena.

Klaus o vetu informoval prostřednictvím dopisu šéfku sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS): "Se změnou důchodového systému nesouhlasím ze zcela jiných důvodů než parlamentní opozice. Své důvody jsem vysvětlil několikrát," uvedl na začátku dopisu Klaus.
 

"Loni jsem k předcházejícím zákonům týkajícím se změny důchodového systému…svůj podpis nepřipojil. Vzhledem k tehdejším obstrukcím opozice jsem ale tyto zákony Poslanecké sněmovně přímo nevrátil. Dnes však nastala situace, kdy svůj postoj k navrhovaným změnám musím vyjádřit zcela jednoznačně," dodal.
 

Důchodová reforma je podle hlavy státu zásadní změnou sociálního systému, který má dlouhodobý efekt a dotýká se každého občana. Proto její obsah, příprava i realizace vyžadují ve společnosti co nejširší konsensus: "V tomto případě takový konsensus v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti neexistuje."
 

Nečas: Prezidentovy kroky nepřispívají ke stabilitě vlády
 

Některé kroky prezidenta republiky nepřispívají ke stabilitě vlády a Václav Klaus to dobře ví. Premiér Petr Nečas (ODS) to uvedl v pondělí jako reakci na Klausovo veto.
 

Premiér Nečas hlavě státu přiznal její ústavní právo. "Chtěl bych však zdůraznit, že vláda plní svoje programové prohlášení. V něm je zakotven i vznik druhého pilíře jako součást důchodové reformy, která ve výhledu finančně stabilizuje důchodový systém," zmínil předseda vlády.
 

Klaus připomněl, že vládní návrh důchodové reformy odmítl Senát a ve sněmovně se ho podařilo schválit jen velmi těsnou většinou současné vládní koalice.
 

"Silové protlačení této klíčové změny parlamentem nedává dobrou perspektivu pro její dlouhodobou udržitelnost a pro stabilitu podmínek v příštích možných politických konstelacích. Vládní projekt důchodové reformy, především vytvoření jejího tzv. druhého pilíře, tedy individuální dobrovolné důchodové spoření v privátních fondech, se navrhuje spustit v době, kdy finanční krize odhalila rizika a podlomila důvěru v dlouhodobé kolektivní investování, kdy se obdobné systémy ve světě a především v zemích okolo nás dostaly do těžké krize a jsou zpětně znárodňovány či podstatně modifikovány a kdy celková ekonomická situace a především její perspektiva není příznivá," vysvětlil prezident své stanovisko.
 

V takové situaci je prý spuštění reformy hazardem s důvěrou občanů, se stabilitou důchodového systému a s veřejnými i soukromými financemi. Obtížně odhadnutelné jsou podle Klause i dopady zavedení druhého pilíře na dnešní průběžný důchodový systém, na němž je a v dalších desetiletích bude jak současná generace důchodců, tak generace těch, kteří se důchodovému věku blíží, plně závislá.
 

"Jeho schodek se tím prohloubí. Financovat ho dalším a dalším zvyšováním daní není únosné. Proto považuji za nutné, aby se poslanci těmito okolnostmi ještě jednou podrobně zabývali," uzavřel Klaus.
 

tn.cz / Mediafax

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.9. | 11:24 chachar73
12
Klause nemusím,ale v tomhle zabodoval.
25.9. | 10:49 Petr Dvořák
-2
Samovar, pokud není možné ihned demontovat kapitalizmus, který je pravou a ...
12.10. | 15:18 Vostrý Evžen
2
Vazeni prispivaci do diskuze. Stavajici situaci nevyresi odklad toho co se stejne musi udelat. Kapitalisti rozhodne nenapachali tolik skod jako Vami opevovani socialste. Prosim uvedomte si, ze CSSD a jim podobne levicove zamerene strany Vam slibuji co nelze splnit. Reformy se musi udelat kvuli ...
25.9. | 10:49 Petr Dvořák
-2
Samovar, pokud není možné ihned demontovat kapitalizmus, který je pravou a nejpodstatnější příčinou "potíží" o kterých píšete, bych byl rád, kdyby existovalo více lidí s jasným úsudkem, jakým se mi jevíte vy. I když podvodníci kteří nás okrádají mají také jasný úsudek. Jen ho ...
24.9. | 20:08 samovar
-1
Čuměl jsem jako na zjevení na následující větu z hlavy našeho "milovaného prezidenta" .........Vládní projekt důchodové reformy, především vytvoření jejího tzv. druhého pilíře, tedy individuální dobrovolné důchodové spoření v privátních fondech, se navrhuje spustit v době, kdy ...
24.9. | 20:02 samovar
1
Já to čtu následovně: Klaus nejpozději vylítne z Pražského Hradu a rád by se ještě někde upíchnul. A kde jinde, než na teplém místečku v čele ODS? Tluchoř nedávno avizoval, že by si dokázal představit Klause v čele ODS. A nejrychlejší cesta, jak toho dosáhnout, je oslabit na minimum vliv Nečase v ...
24.9. | 17:10 arcimelm
0
A nejhorší pro Melmovce je, že Klause nemohou označit za "levicovou socku" !!!
24.9. | 15:42 pavel novák
-1
Stejně půjdeš z hradu.
24.9. | 14:33 eluself
5
Klaus na starý kolena přichází k rozumu a k pozemskému životu. Je možné že si asi uvědomil co způsobila jeho „ privatizace a demokracie“ ,tak se snaží něco napravit, nebo zamezit,pokud je v politice.
24.9. | 14:10 Petr Dvořák
1
Přátelé, zanedlouho poznáte, že ani kapitalizmus pod vládou sociální demokracie vás z krize nevyvede. Chce to socializmus.
24.9. | 13:30 Tony
4
Kalousek je stále takový tup-an jak se jeví od dob co se snaží Českou ekonomiku dostat na dno.Je stále záhedou co ho k tomu vede aby tak činil za podpory Nečase.
24.9. | 12:35 Jaroslav Holý
6
Že by se u Klause přece jenom projevil obyčejný selský rozum ve spolupráci z ekonomickým vzděláním?!?!?! Většina lidí nechce jít ke zlodějským soukromým fondům,už takhle máme málo a ještě dát někomu peníze zadarmo na "tunel"?.Ani náhodou.Já dožiju ze státního se svým přispořením a ...