Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.9. 2012 13:52
hlava státu nesouhlasí

Klaus vetoval důchodovou reformu. Nečas: To nebylo dobré pro vládu

Václav Klaus
Zdroj: Mediafax

Prezident vetoval zákony důchodové reformy, které například zavádějí druhý pilíř důchodového systému. Podobná reformní změna by podle Klause neměla být silově protlačena.

Klaus o vetu informoval prostřednictvím dopisu šéfku sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS): "Se změnou důchodového systému nesouhlasím ze zcela jiných důvodů než parlamentní opozice. Své důvody jsem vysvětlil několikrát," uvedl na začátku dopisu Klaus.
 

"Loni jsem k předcházejícím zákonům týkajícím se změny důchodového systému…svůj podpis nepřipojil. Vzhledem k tehdejším obstrukcím opozice jsem ale tyto zákony Poslanecké sněmovně přímo nevrátil. Dnes však nastala situace, kdy svůj postoj k navrhovaným změnám musím vyjádřit zcela jednoznačně," dodal.
 

Důchodová reforma je podle hlavy státu zásadní změnou sociálního systému, který má dlouhodobý efekt a dotýká se každého občana. Proto její obsah, příprava i realizace vyžadují ve společnosti co nejširší konsensus: "V tomto případě takový konsensus v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti neexistuje."
 

Nečas: Prezidentovy kroky nepřispívají ke stabilitě vlády
 

Některé kroky prezidenta republiky nepřispívají ke stabilitě vlády a Václav Klaus to dobře ví. Premiér Petr Nečas (ODS) to uvedl v pondělí jako reakci na Klausovo veto.
 

Premiér Nečas hlavě státu přiznal její ústavní právo. "Chtěl bych však zdůraznit, že vláda plní svoje programové prohlášení. V něm je zakotven i vznik druhého pilíře jako součást důchodové reformy, která ve výhledu finančně stabilizuje důchodový systém," zmínil předseda vlády.
 

Klaus připomněl, že vládní návrh důchodové reformy odmítl Senát a ve sněmovně se ho podařilo schválit jen velmi těsnou většinou současné vládní koalice.
 

"Silové protlačení této klíčové změny parlamentem nedává dobrou perspektivu pro její dlouhodobou udržitelnost a pro stabilitu podmínek v příštích možných politických konstelacích. Vládní projekt důchodové reformy, především vytvoření jejího tzv. druhého pilíře, tedy individuální dobrovolné důchodové spoření v privátních fondech, se navrhuje spustit v době, kdy finanční krize odhalila rizika a podlomila důvěru v dlouhodobé kolektivní investování, kdy se obdobné systémy ve světě a především v zemích okolo nás dostaly do těžké krize a jsou zpětně znárodňovány či podstatně modifikovány a kdy celková ekonomická situace a především její perspektiva není příznivá," vysvětlil prezident své stanovisko.
 

V takové situaci je prý spuštění reformy hazardem s důvěrou občanů, se stabilitou důchodového systému a s veřejnými i soukromými financemi. Obtížně odhadnutelné jsou podle Klause i dopady zavedení druhého pilíře na dnešní průběžný důchodový systém, na němž je a v dalších desetiletích bude jak současná generace důchodců, tak generace těch, kteří se důchodovému věku blíží, plně závislá.
 

"Jeho schodek se tím prohloubí. Financovat ho dalším a dalším zvyšováním daní není únosné. Proto považuji za nutné, aby se poslanci těmito okolnostmi ještě jednou podrobně zabývali," uzavřel Klaus.
 

tn.cz / Mediafax

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.9. | 11:24 chachar73
12
Klause nemusím,ale v tomhle zabodoval.
25.9. | 10:49 Petr Dvořák
-2
Samovar, pokud není možné ihned demontovat kapitalizmus, který je pravou a ...
12.10. | 15:18 Vostrý Evžen
2
Náhlasit nevhodný komentář
Vazeni prispivaci do diskuze. Stavajici situaci nevyresi odklad toho co se stejne musi udelat. Kapitalisti rozhodne nenapachali tolik skod jako Vami opevovani socialste. Prosim uvedomte si, ze CSSD a jim podobne levicove zamerene strany Vam slibuji co nelze splnit. Reformy se musi udelat kvuli ...
25.9. | 10:49 Petr Dvořák
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Samovar, pokud není možné ihned demontovat kapitalizmus, který je pravou a nejpodstatnější příčinou "potíží" o kterých píšete, bych byl rád, kdyby existovalo více lidí s jasným úsudkem, jakým se mi jevíte vy. I když podvodníci kteří nás okrádají mají také jasný úsudek. Jen ho ...
24.9. | 20:08 samovar
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Čuměl jsem jako na zjevení na následující větu z hlavy našeho "milovaného prezidenta" .........Vládní projekt důchodové reformy, především vytvoření jejího tzv. druhého pilíře, tedy individuální dobrovolné důchodové spoření v privátních fondech, se navrhuje spustit v době, kdy ...
24.9. | 20:02 samovar
1
Náhlasit nevhodný komentář
Já to čtu následovně: Klaus nejpozději vylítne z Pražského Hradu a rád by se ještě někde upíchnul. A kde jinde, než na teplém místečku v čele ODS? Tluchoř nedávno avizoval, že by si dokázal představit Klause v čele ODS. A nejrychlejší cesta, jak toho dosáhnout, je oslabit na minimum vliv Nečase v ...
24.9. | 17:10 arcimelm
0
Náhlasit nevhodný komentář
A nejhorší pro Melmovce je, že Klause nemohou označit za "levicovou socku" !!!
24.9. | 15:42 pavel novák
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Stejně půjdeš z hradu.
24.9. | 14:33 eluself
5
Náhlasit nevhodný komentář
Klaus na starý kolena přichází k rozumu a k pozemskému životu. Je možné že si asi uvědomil co způsobila jeho „ privatizace a demokracie“ ,tak se snaží něco napravit, nebo zamezit,pokud je v politice.
24.9. | 14:10 Petr Dvořák
1
Náhlasit nevhodný komentář
Přátelé, zanedlouho poznáte, že ani kapitalizmus pod vládou sociální demokracie vás z krize nevyvede. Chce to socializmus.
24.9. | 13:30 Tony
4
Náhlasit nevhodný komentář
Kalousek je stále takový tup-an jak se jeví od dob co se snaží Českou ekonomiku dostat na dno.Je stále záhedou co ho k tomu vede aby tak činil za podpory Nečase.
24.9. | 12:35 Jaroslav Holý
6
Náhlasit nevhodný komentář
Že by se u Klause přece jenom projevil obyčejný selský rozum ve spolupráci z ekonomickým vzděláním?!?!?! Většina lidí nechce jít ke zlodějským soukromým fondům,už takhle máme málo a ještě dát někomu peníze zadarmo na "tunel"?.Ani náhodou.Já dožiju ze státního se svým přispořením a ...
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme